Książki

i

Autor: Canva

QUIZ

Książki, które czytał każdy z w PRL. Też je znasz? Sprawdź wiedzę w quizie

2023-11-10 13:37

PRL nie był łatwym okresem życia w Polsce, ale powstała wtedy kultura, która w znakomitej formie przetrwała do tej pory. Napisanymi wtedy książkami zaczytywała się młodzież przynajmniej dwóch pokoleń, a niektóre z nich są znane i lubiane do dziś albo znajdują się w kanonie lektur. Sprawdźmy, jak dużo z nich pamiętasz!

Literaci i literatki czasów PRL-u nie mieli łatwo - jednym zmartwieniem było permanentne ograniczanie wolności słowa przez działającą cenzurę, a drugim przydział papieru, który dla osób piszących często okazywał się zbyt mały. Choć problemów nie brakowało, trzeba też przyznać, że nie brakowało również czytelników i czytelniczek. W latach 70. rocznie wydawano nawet 112 mln egzemplarzy, a rekord i tak miał paść dopiero kilkanaście lat później, w 1983 r., kiedy na rynku ukazało się ich 194 mln. Wśród osób czytających nie brakowało młodzieży. Pamiętacie, na jakich książkach wychowywali się nasi rodzice? Sprawdźcie to w quizie!

PRL – kiedy był?

PRL to historyczne państwo polskie istniejące pomiędzy 1944 a 1989 rokiem. Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej została uchwalona 22 lipca 1952 r. Powojenne lata to czas przemian politycznych i społecznych. Codzienne życie w tym czasie było bardzo trudne przez wzgląd na brak towarów i ograniczony dostęp do informacji.

To były młodzieżowe hity PRL-u! Sprawdź, co pamiętasz z tych książek. QUIZ

Pytanie 1 z 11
W której powieści chłopiec malował pisanki z Hitlerem?
Scena ostrego seksu wstrząsnęła epoką PRL. Historia z Koprem

Zobacz zdjęcia: Tak wyglądały wakacje w czasach PRL w woj. lubelskim! Sprawdź archiwalne fotografie

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE