Kontrola epidemii nie jest możliwa bez szczepienia dzieci. Mało chętnych [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak

"Kontrola epidemii nie jest możliwa bez szczepień dzieci". Mało chętnych [AUDIO]

2021-06-09 16:44

Specjaliści apelują i zachęcają. Nauczyciele promują. Nastolatki się szczepią, choć na razie niechętnie. Kolejna grupa dzieci rozpoczęła szczepienia przeciw COVID-19.

Na Lubelszczyźnie statystyki nie są pełne. Szczepienia nastolatków od 12 do 15 lat rozpoczęły się jednak dopiero 7 czerwca.

W jednym z największych punktów, przy Szpitalu Klinicznym nr 4, pierwszego dnia zaszczepiono 58 osób. Najwięcej 15-latków [19].

Znacznie lepiej wygląda to w zestawieniu ze starszymi rocznikami. Do 17 roku życia zaszczepiło się w placówce już 822 osoby. Trzeba jednak zaznaczyć, że szczepienia młodzieży starszej trwają od 17 maja.

A to i tak mało. Bo tylko w grupie wiekowej 16-17 uprawnienia do szczepień na Lubelszczyźnie ma prawie 19 tys. 16-latków i drugie tyle 17-latków.

Widać też tendencję spadkową. O ile na początku akcji dziennie SPSK4 szczepił kilkuset nastolatków, teraz chętnych jest zaledwie kilkanaścioro lub kilkoro. Podobna sytuacja jest w pozostałych placówkach.

Potrzebne apele, bez młodzieży nie zapanujemy nad epidemią

Lubelskie kuratorium oświaty od prawie miesiąca promuje więc ideę szczepień wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Akcja promocyjna prowadzona jest we współpracy z medykami Szpitala Wojskowego w Lublinie.

- Zainteresowanie szczepieniami spada, jeśli chcemy bezpiecznych wakacji dla naszych dzieci, należy się szczepić - mówi nam Jolanta Misiak z lubelskiego kuratorium oświaty.

Akcja promocyjna będzie kontynuowana także po wakacjach. W trzecim tygodniu września (od 13 do 17 września) odbędzie się tzw. tydzień szczepień. Wydarzenia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

Wątpliwości co do szczepień najmłodszych nie mają też specjaliści.

 - Osiągnięcie odporności zbiorowej będzie trudne. Europa jest społeczeństwem względnie starym. Jeśli chcemy opanować epidemię w skali globalnej, musimy szczepić dzieci. Jeśli się tego nie uda, będziemy dalej stosować znane nam środki kontroli, kwarantannę czy dystans społeczny - mówi nam prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Jak zaszczepić dziecko?

Przed szczepieniem wypełniamy za dziecko ankietę. - Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun. Jeśli nastolatek nie przyniesie ze sobą podpisanej ankiety, jego opiekun prawny musi z nim przyjść - tłumaczy nam Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

Najszybciej zapisać dziecko na szczepienie można przez e-rejestrację. Inne możliwości to infolinia, SMS czy kontakt z najbliższym punktem szczepień. Więcej szczegółów na stronie resortu zdrowia i NFZ.

Nastolatki otrzymają szczepionkę firmy Pfizer, która jako jedyna została dopuszczona dla osób w tym wieku.

Kontrola epidemii bez szczepień nastolatków się nie uda. Posłuchaj szczegółów: