Kolejne ostrzeżenie przed burzami w części kraju. Za to w weekend „wymarzona pogoda”

i

Autor: unsplash.com/IMGW Zdjęcie ilustracyjne/IMGW

pogoda

Kolejne ostrzeżenie przed burzami w części kraju. Za to w weekend „wymarzona pogoda”

2023-05-26 12:35

Strefa przelotnych opadów deszczu i burz przemieszczać się będzie w piątek nad południowo-wschodnią Polskę oraz - jak powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron - od krańców wschodnich Małopolski przez Podkarpacie po Lubelszczyznę. Tam zachmurzenie będzie największe.

Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że w piątek już tylko w południowo-wschodniej Polsce pojawią się przelotne opady deszczu i burze.

- Najbardziej prawdopodobne są burze na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Spadnie w nich do ok. 20 mm deszczu, a porywy wiatru mogą sięgnąć do ok. 60 km/h – powiedział synoptyk IMGW

Nadal najchłodniej będzie nad samym morzem. Tam od 13 do 16 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 17-20 stopni. Najcieplej piątek zapowiada się na wschodzie, do 22 stopni.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, w trakcie burz porywy wiatru do 60 km/h. Powieje z północnego zachodu i zachodu.

Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku

- Noc z piątku na sobotę będzie pogodna. Jedynie początkowo na krańcach południowo-wschodnich jeszcze nieco więcej chmur i zanikające opady deszczu – podkreślił synoptyk IMGW.

Zbliża się ochłodzenie czy wymarzona pogoda?

Napływ chłodniejszego powietrza i bezchmurne niebo spowodują, że temperatura minimalna będzie wynosić od 3 stopni miejscami na północy i w obszarach podgórskich do 10 stopni na południowym wschodzie, gdzie chmur początkowo będzie więcej

- W obszarach podgórskich Sudetów lokalnie może być nawet ok. 2 stopni, a przy gruncie temperatura może się obniżyć nawet do minus 2 stopni – ostrzegł Gawron.

Wiatr będzie słaby, północno-zachodni i północny.

W nocy z piątku na sobotę będzie jeszcze chłodno i deszczowo.

- Temperatura wyniesie od 3-6 stopni, nieco cieplej będzie na Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu, bo tam końcówka tego frontu będzie, więc więcej chmur i około 9-10 stopni - zaznaczył rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Sobota i niedziela pogodowo będą wyglądać tak samo — słonecznie i ciepło. Temperatura w całej Polsce od 17 do 22 stopni.

- Wymarzona pogoda na weekend, bez niebezpiecznych wiatrów - ocenił Walijewski. Chociaż temperatura mogłaby być ciut wyższa, jak się spodziewamy po końcówce maja - dodał.

Zobacz także: Sokoły dostały swoje "dowody osobiste" 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE