Kolęda 2020/2021: Jest decyzja Episkopatu w sprawie wizyt księży i mszy w Boże Narodzenie

2020-12-10 10:22
Kolęda 2020/20201: Jest decyzja Episkopatu w sprawie wizyt księży i mszy w Boże Narodzenie
Autor: Pixabay

Pandemia koronawirusa mocno wpłynie na wizyty duszpasterskie. Tradycyjna kolęda będzie odwoływana lub przenoszona na inne terminy. Jest ważny komunikat Konferencji Episkopatu Polski.

Kolęda 2020/20201: Wizyty duszpasterskiej nie będzie?

Episkopat Polski zdecydował się wydać komunikat w sprawie wizyt duszpasterskich w czasie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że katolicy, ze względów epidemicznych nie mogą liczyć na wizytę duszpasterską w formie i terminie, które znają z ubiegłych lat.

- Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie wizyt księży w domach parafian. Ostateczną decyzję będą zatem podejmowali poszczególni biskupi:

- W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele – zauważył ks. Gęsiak.

Rzecznik zachęca przy tym do śledzenia komunikatów na stronach poszczególnych diecezji i parafii.

Msza święta w Boże Narodzenie nieobowiązkowa? [DYSPENSA]

Niewykluczone, że z powodu pandemii koronawirusa niektórzy biskupi zdecydują się na udzielenie dyspensy od obowiązkowej mszy w Boże Narodzenie:

- Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ks. Gęsiak.

Koronawirus: Obostrzenia w kościołach

Od 7 listopada w Polsce obowiązuje szereg kolejnych nowych obostrzeń. Te są coraz bardziej restrykcyjne, a na liście są też nowe limity wiernych w kościołach.

Według nowych obostrzeń na jedną osobę w kościele musi teraz przypadać 15 metrów kwadratowych. To o ponad połowę więcej niż do tej pory. Od 24 października limit wiernych wynosił 1 osobę na 7 metrów kwadratowych.

Posłuchaj o właściwościach oleju ryżowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami,
Na AGH powstało osiedle dla jeży
Źródło: Kolęda 2020/2021: Jest decyzja Episkopatu w sprawie wizyt księży i mszy w Boże Narodzenie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE