Kierunek – Lublin. To był rekordowy sezon turystyczny dla naszego miasta!

i

Autor: LW

Kierunek – Lublin. To był rekordowy sezon turystyczny dla naszego miasta!

2022-10-18 15:46

Lublin cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Ratusz podsumował sezon turystyczny 2022. Ulubionym miejscem turystów przyjeżdżających do Lublina okazał się lubelski zamek, w którym jest Muzeum Narodowe.

- To wszystko znajduje odzwierciedlenie w ruchu turystów. Tegoroczny sezon turystyczny wyraźnie pokazał, że nasze miasto jest coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży, przede wszystkim wśród młodych osób – mówiła zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu, partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak

Z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że od początku br. do Lublina przyjechało ponad 600 tys. osób. z Polski. To prawie dwa razy więcej w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r., kiedy przyjechało ok. 334 tys. podróżnych z kraju.

Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin Marcin Kęćko zaznaczył, że był to rekordowy sezon letni dla Lublina. Przekazał, że od początku lipca do końca września do stolicy regionu przyjechało blisko 300 tys. podróżnych z Polski, z czego 140 tys. stanowiły osoby odwiedzające (tj. spędzające w mieście jeden dzień), a 148 tys. – turyści (tj. osoby korzystające z noclegów).

- Rekordowym miesiącem był sierpień, bo przekroczyliśmy poziom 114 tys. turystów i odwiedzających – dotychczas nie mieliśmy takiego wyniku – przyznał Kęćko.

Na dwa dni w Lublinie zdecydowało się zostać 20 proc. wszystkich turystów, 18 proc. przyjezdnych nocowało od 3 do 5 dni, zaś 10 proc. spędziło w mieście od 5 do 7 dni. Miasto najchętniej odwiedzali mieszkańcy województwa lubelskiego (41 proc.) i mazowieckiego (35 proc.).

- Warto zwrócić uwagę na nowy trend, a mianowicie duży ruch z kierunku województwa małopolskiego i śląskiego, bo w poprzednich latach te regiony plasowały się na dalszych pozycjach – uzupełnił dyrektor.

Poinformował, że wśród najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów znalazły się kolejno: Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, a także Ogród Saski, Centrum Spotkania Kultur. Kęćko wskazał, że turyści chętnie przyjeżdżali na wystawę Tamary Łempickiej, którą można było oglądać w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Jak wyjaśniono, dane na temat liczby osób odwiedzających Lublin zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE