Kamienice na Starym Mieście w Lublinie jeszcze poczekają na odmalowanie. Co z Księgą Standardów?

2020-06-30 14:12
Kamienice na Starym Mieście w Lublinie jeszcze poczekają na odmalowanie. Co z Księgą Standardów?
Autor: OM

Pierwsza z kamienic miała być wyremontowana już w tamtym roku, ale zabrakło czasu na wydanie odpowiednich pozwoleń oraz na same prace. W tym roku w budżecie miasta nie było pieniędzy na ten cel. Tym samym projekt "Miasto Kamic" musi jeszcze poczekać. Poczeka także Księga Standardów.

- Liczę na to, że w najbliższym czasie uda się uruchomić ten projekt, tak, aby miasto zmieniało się na jeszcze piękniejsze - mówi Marek Poznański, Menadżer Śródmieścia. - Przygotowaliśmy ogłoszenie wzorując się na doświadczeniach miasta Gdańsk. Wszystko mamy gotowe, kwestia tylko wygospodarowania kilkuset tysięcy złotych na pierwszy rok działań remontu kamienic. Przypomnę, że miały w nich uczestniczyć nie tylko prywatne kamienice, ale również i wspólnoty, które często nie mają wystarczającej ilości środków na wyremontowanie fasady kamienicy, czy to na Starym Mieście, czy na ul. Lubartowskiej, czy w Śródmieściu.

Być może projekt będzie realizowany w przyszłym roku.

Wcześniej "Miasto Kamienic" miało być finansowane z budżetu obywatelskiego. Projekt zakładał też stworzenie Księgi Standardów dla Starego Miasta i ta już powstała, ale nie udało się odmalować kamienicy. Teraz pojawił się także pomysł, aby to przedsiębiorcy wyremontowali kamienice za swoje środki, a w zamian na to zostaną zwolnieni, np. na 10 lat z płacenia podatku od nieruchomości.

To co do tej pory udało się zrobić, to zestandaryzować Stare Miasto w Lublinie. Księga Standardów dla Starego Miasta jest już gotowa, ale efekty jej wprowadzenia zobaczymy dopiero w przyszłym roku.

Księga Standardów to spis zasad dotyczących wyglądu danej przestrzeni. Znajdują się tam wskazówki dla restauratorów, sklepikarzy, właścicieli kamienic, dotyczące tego, jak powinny wyglądać ogródki kawiarniane, szyldy czy witryny sklepowe.

Sztuczna kość - wynalazek przyszłości stał się teraźniejszością

Podobna Księga Standardów funkcjonuje już na lubelskim deptaku. Natomiast opracowane zasady dla Starego Miasta w tym roku nie zostały jeszcze wprowadzone.

- Koronawirus spowodował przesunięcia czasowe - dodaje Poznański. - Zasady zostały skonsultowane z przedsiębiorcami podczas spotkań z mieszkańcami, z radą dzielnicy. Wypracowaliśmy takie rozwiązania, które niewątpliwie wpłyną na przestrzeń Starego Miasta. Liczyłem na to, że uda się je wprowadzić na początku sezonu turystycznego tego roku. Niestety koronawirus i obostrzenia z nim związane spowodowały, że tych zasad nie wprowadziliśmy.

Standardy dla Starego Miasta zostaną wprowadzone w przyszłym sezonie turystycznym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE