Praktyczny Przewodnik NFZ

i

Autor: zdj. NFZ Karetka wymazowa

Jest test, obowiązuje izolacja. Coraz więcej mieszkańców nie stosuje się do zaleceń. NFZ apeluje

2022-02-08 12:26

​Katar, kaszel lub duszności. Pandemia i sezon grypowy trwają, a coraz więcej mieszkańców Lubelszczyzny lekceważy objawy przeziębienia.

Narodowy Fundusz zdrowia uruchamia Przewodnik NFZ i apeluje o ostrożność, zwłaszcza w przypadku wariantu omikron.

- Skorzystaj z praktycznego przewodnika. Doradzimy, krok po kroku, co zrobić, gdy masz pierwsze objawy infekcji. Nigdy nie lekceważ objawów choroby. Nawet jeśli wydaje ci się, że to zwykłe przeziębienie, powinieneś to sprawdzić. Być może są to pierwsze symptomy groźnych chorób: grypy lub COVID-19 - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

W przypadku podejrzenia koronawirusa, na test zapisać można się samodzielnie. - Formularz online składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie - dodaje Bartoszek.

Kiedy okaże się, że test jest potrzebny, zleci go konsultant Domowej Opieki Medycznej. Na wymaz można zapisać się także przez profil zaufany. - Na test możesz zapisać również swoje dziecko. Z formularza skorzystają też współdomownicy osoby zakażonej, którzy mimo szczepienia lub statusu ozdrowieńca muszą sprawdzić obecność koronawirusa - przypomina rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Można też wykonać szybkie testy bez skierowania. Zlecają je również lekarze w gabinetach prywatnych. - Lekarz może nie mieć umowy z NFZ, ale musi korzystać z aplikacji gabinet.gov.pl - zaznacza Bartoszek.

Jest test, jest izolacja

Coraz więcej mieszkańców Lubelszczyzny nie wykonuje testu lub nie stosuje się do zaleceń lekarzy, stąd apele. - W czasie zlecenia testu zostajesz objęty kwarantanną. W czasie kwarantanny nie opuszczaj swojego miejsca pobytu - przypomina Bartoszek i dodaje: jesteś zwolniony z kwarantanny na czas przejazdu do punktu pobrań i powrotu do miejsca pobytu.  

Gdy samodzielnie nie możesz dostać się do punktu pobrań, lekarz rodzinny może wezwać karetkę wymazową do domu. Test najszybciej zrobimy oczywiście w punkcie pobrań.

Obecnie takich miejsc jest na Lubelszczyźnie ponad 60. Wkrótce ruszą kolejne. Wymazy pobierane są także w aptekach, w laboratoriach i w punktach typu drive-thru. Pełnych ich wykaz dostępny jest na stronie nfz-lublin.pl