Jest mało uczniów, dlatego będzie mniej szkół

2020-02-13 16:16
Jest mało uczniów dlatego będzie mniej szkół
Autor: pixabay/KokomoCole

W województwie lubelskim jest za mało uczniów. Efekt? Szkoły są zamykane. Do czwartku do Kuratorium Oświaty w Lublinie wpłynęło 30 wniosków o wyrażenie opinii o likwidację bądź przekształcenie szkoły. A tego typu wniosków będzie więcej.

- Wnioski dotyczą różnych typów szkół. - mówi Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie - Pierwsza grupa takich decyzji jednostek samorządowych dotyczy porządkowania sieci szkolnych. Mam tutaj na myśli dostosowanie do wymogów przepisów prawa oświatowego sytuacji takich, że w zespole szkół istnieje kilka szkół tego samego typu.

Tak np. jest w Pszczelej Woli. W tamtejszym zespole szkół istniało po kilka techników, a jest to niezgodne z ustawą. Organ prowadzący musiał więc podjąć decyzję o wyłączeniu tych techników z zespołu i likwidacji niektórych z nich.

- Mamy kilkanaście tego typu wniosków od organów prowadzących, aby uporządkować tę sieć zgodnie z przepisami prawa. - dodaje Misiak - Drugi rodzaj wniosków dotyczy szkół które istnieją już tylko na papierze. Głównie są to szkoły ponadpodstawowe. One od kilku lat próbowały dokonać naboru i to im się nie udało. Stąd takie decyzje, żeby de facto puste szkoły po prostu w sposób formalny zamknąć. 

Najwięcej emocji natomiast budzą wnioski dotyczące likwidacji szkół podstawowych, w których jest bardzo mało uczniów.

- Mamy, np. 8-klasowe szkoły do których uczęszcza 30 uczniów - mówi Misiak - Klasy liczące po kilku uczniów, a nawet łączone. W niektórych szkołach, np. w klasie trzeciej czy piątej w ogóle nie ma uczniów. I te problemy demograficzne powodują takie bardzo trudne dla samorządów i lokalnej społeczności decyzje o zamknięciu szkół.

Samorządy mają czas do 29 lutego na zgłoszenie zamiaru likwidacji placówki szkolnej. 

- Sądzę, że liczba tych wniosków będzie większa niż 30 i będzie podobnie jak w ubiegłym roku. - dodaje Misiak - W ubiegłym roku takich wniosków do Kuratorium Oświaty wpłynęło 80.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE