Jest decyzja rządu. Nauczyciele dostaną podwyżki

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/12019 Jest decyzja rządu. Nauczyciele dostaną podwyżki

Podwyżka

Jest decyzja rządu. Nauczyciele dostaną podwyżki

2024-02-22 16:56

- Nie jest to pełne 1500 zł, ale jest to znaczący wzrost wynagrodzenia – mówi Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. -Co prawda mogło być to troszeczkę wcześniej, ale zawirowania z podpisaniem budżetu, z prawami urzędowymi spowodowały, że pani minister dopiero teraz podpisała rozporządzenie płacowe.

 - Czekamy na dalszą część naszego postulatu, jakim jest inicjatywa obywatelska - dodaje prezes Sosnowski. - W 2021 roku złożyliśmy 350 tysięcy podpisów pod inicjatywę obywatelską. Chciałem podziękować wszystkim, którzy złożyli te podpisy, gdzie wynagrodzenie nasze będzie waloryzowane względem przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Byłaby to kwota taka, która co roku jest waloryzowana i nasze wynagrodzenia od tego byłyby wyliczone. Dopiero odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. Czekamy teraz na komisje sejmowe i dalsze prace. Miejmy nadzieję, że przynajmniej do końca roku to przeforsujemy. 

Nauczyciele przeciwini likwidacji prac domowych?! CHCĄ PODWYŻKI!

Od 1 stycznia 2024 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego (brutto) wynoszą:

- dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (stanowiących 95% wszystkich nauczycieli)

  • nauczyciel poczatkujący – 4 908 zł
  • nauczyciel mianowany – 5 057 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł

- dla pozostałych nauczycieli

  • nauczyciel poczatkujący – 4 788 zł
  • nauczyciel mianowany – 4 910 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 5 148 zł

Podwyżka wynagrodzeń jest możliwa dzięki rekordowemu zwiększeniu subwencji oświatowej. Subwencja ta w 2024 roku wynosi ponad 87 mld 983 mln zł i jest wyższa o 36,2% od kwoty subwencji oświatowej w roku 2023.

Jak wynika z opublikowanej w dniu 1 lutego ustawy budżetowej na rok 2024 jednostki samorządu terytorialnego otrzymują zwiększone środki zarówno dla publicznych, jak i niepublicznych przeszkoli, szkół i placówek.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: łąki przy lubelskich szkołach