Jedziesz rowerem? Nie zapomnij przepuścić pieszych

2021-06-16 12:19
Rowery piesi
Autor: Jacek Werner /Radio ESKA

Za nami pierwsze dwa tygodnie nowych przepisów, dzięki którym piesi mają większe prawa zbliżając się do przejść przez jezdnię. Obowiązek przepuszczenia osoby na pasach obejmuje też rowerzystów. Jak zauważają cykliści trzeba jeszcze bardziej uważnie poruszać się po drogach dla rowerów, na których także są wyznaczone przejścia.

Zmiany w przepisach dla kierujących, które dotyczą przejść dla pieszych, obowiązują również rowerzystów. Jak się okazuje, na przejściach wyznaczonych w ramach dróg rowerowych piesi coraz częściej korzystają ze swoich praw, a przejeżdżając przez takie miejsca należy zachować szczególną ostrożność.

- Jadąc rowerem mamy takie same obowiązki jak kierujący innymi pojazdami - zaznacza Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego i dodaje: - Niezależnie czy jesteśmy na jezdni, pasie rowerowym czy wydzielonej drodze rowerowej. Wzajemny szacunek i ostrożność to klucz do bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że pieszy podczas przechodzenia przez przejście nie może korzystać z telefonu czy innego urządzenia elektronicznego w taki sposób, który utrudnia mu ocenę sytuacji na drodze.

Dla rowerzystów także bezpieczniej?

Choć ostatnia nowelizacja nie zmieniła przepisów dotyczących przejazdów rowerowych, ale cykliści zauważają, że i na nich jest bezpieczniej. Kierowcy bowiem zwracają większą uwagę na okolice przejść dla pieszych, a tym samym przejazdów rowerowych.

- Zauważyłem, że kierowcy częściej zatrzymują się przed przejazdami dla rowerów. Nowe przepisy dla pieszych poprawiły zarazem bezpieczeństwo rowerzystów - dodaje Kowalik.

Jest jednak jeden minus nowych przepisów. Wprowadzenie ograniczenia do 50km/h przez całą dobę oznacza, że cykliści nie mogą już korzystać z "furki" jaką ustawodawca dawał im do tej pory i jeździć po chodnikach w godzinach nocnych. Przepis dopuszcza bowiem jazdę po chodniku, o szerokości co najmniej 2m, gdy prędkość dopuszczalna na jezdni jest większa niż 50 km/h.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE