Jedna z plag egipskich nawiedziła Sardynię. Do walki z nią wysyłają wojsko i drony

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Jedna z plag egipskich nawiedziła Sardynię. Do walki z nią wysyłają wojsko i drony

2023-02-23 9:05

W ostatnich latach włoska wyspa nękana jest przez plagę szarańczy, które niszczą ogromne obszary. Straty od 2017 roku szacuje się tam na 100 milionów euro. Tym razem z owadami będzie walczyć wojsko i drony.

Wraz z nadejściem wiosny i lata Sardynii grozi znów koszmar szarańczy, która w zeszłym roku zdewastowało 60 tysięcy hektarów w 26 gminach w rejonie miast Nuoro, Oristano, Sassari. Eksperci ostrzegają już teraz, że jeśli zjawisko to nie zostanie powstrzymane, w najbliższych miesiącach inwazja dotknie nawet stu tysięcy hektarów.

Zaznacza się, że to będzie także walka z czasem, bo plan działań opracowany przez władze regionu należy zacząć realizować już za kilka tygodni.

Plan przewiduje po raz pierwszy udział wojska.

Skupiska szarańczy będą zaś lokalizowane przy wykorzystaniu dronów. W wielkiej operacji, rozpoczynającej się w połowie marca, uczestniczyć też będzie straż leśna i straż pożarna oraz Obrona Cywilna. Po zlokalizowaniu gniazd rozpocznie się dezynsekcja.

Władze lokalne są zdeterminowane, by przeciwdziałać kryzysowi, który przynosi straty rolnikom i hodowcom.

- Jesteśmy gotowi użyć wojska, zanim niezadowolenie przekształci się także w kryzys na tle bezpieczeństwa publicznego — powiedział prefekt Nuoro Giancarlo Dionisi, cytowany przez Ansę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE