Bruk

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Janowiec nad Wisłą: Urzędnicy chcą wyasfaltować stary bruk, mieszkańcy protestują

2022-05-12 8:38

Nie chcą, aby zabytkowy bruk ukrył się pod asfaltem. Mieszkańcy Janowca nad Wisłą protestują przeciwko planom przebudowy ul. Lubelskiej. Jak argumentują, powstały w 1959 roku trakt jest częścią chronionego historycznego układu urbanistycznego rynku i ulic dawnego miasta.

Już wkrótce, zgodnie z koncepcją janowieckich włodarzy, kamienie może zastąpić asfalt. Tymczasem Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał pozostawienie bruku na swoim miejscu. Samorządowcy jednak chcą postawić na swoim. Mieszańcy uruchomili internetową petycję, którą podpisało już prawie 300 osób. Chcą, aby bruk położyć na nowo co wyeliminuje nierówności, ale pozwoli zachować dotychczasowy charakter starej ulicy.

- To prawda, że droga jest zdefasonowana, że wymaga remontu. Ale to efekt wieloletnich zaniedbań - bo nie naprawiano ją całymi latami. Pozwolono na dewastację, aby dziś mówić, że tylko asfalt jest rozwiązaniem. Bo ślisko, bo niebezpiecznie, bo krzywo, bo auta się psują - czytamy w treści petycji.

Stanowczo sprzeciwiamy się asfaltowej nawierzchni ulicy Lubelskiej - stary bruk należy WYREMONTOWAĆ - czyli ułożyć go na nowo, aby był równy i stabilny. Chodnik należy poszerzyć kosztem drogi, aby mogli z niego korzystać także rowerzyści. Lubelska to bardzo ważna ulica dla starego Janowca. Ma historyczny charakter, który należy szanować, a nie ignorować. Paradoksalnie - kostką granitową utwardzona jest maleńka uliczka Praga, a dla głównego deptaku łączącego Zamek z rynkiem przewidziano tani asfalt - który za parę lat będzie wyglądał jak ten przed Urzędem Gminy. Dziurawy i szkaradny. Jako mieszkańcy i miłośnicy Janowca nie godzimy się na bezpowrotne zniszczenie klimatu ulicy Lubelskiej. 

Treść petycji znajdziecie tutaj.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE