Napis I love Lublin

i

Autor: PW/archiwum

QUIZ

Jak mówią lublinianie? Te słowa znają tylko prawdziwi lubelacy. Jesteś wśród nich? To rozwiąż quiz!

2023-12-06 15:59

Podobnie jak w innych regionach Polski, tak i na Lubelszczyźnie mamy do czynienia z lokalną gwarą. Część wyrazów używanych na co dzień przez mieszkańców i mieszkanki Lublina może być niezrozumiała, gdy usłyszą je osoby mieszkające w innych zakątkach kraju. Myślisz, że dobrze znasz lubelską gwarę? Sprawdzimy to w naszym quizie!

Niektóre słowa, jakich na co dzień używają mieszkańcy Lublina, mogą zaskoczyć osoby, które przyjechały w odwiedziny do naszego regionu z innych zakątków naszego kraju. Lubelska gwara może okazać się dla nich trudną do zrozumienia. W takich sytuacjach ważne jest wytłumaczenie, co oznacza dane słowo i w jakim kontekście jest używane. Warto również dodać, że w lubelskim dialekcie są słówka, które nawet rodowitym lublinianinom mogą stwarzać nie lada problemy!

Myślisz, że lubelska gwara nie ma przed Tobą tajemnic? Sprawdź się w poniższym quizie!

Tylko prawdziwy lublinianin zna znaczenie tych słów!

Pytanie 1 z 10
„Trajtek” to:

Zobacz także: Dla nich zimna woda to raj! Lubelskie morsy wskoczyły do Zalewu Zemborzyckiego 

Nie tylko cebularz. W Lublinie odbyło się XXV Święto Chleba
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE