Innowacyjny zabieg w SPSK1. Skomplikowaną metodę zastosowano u nastolatki [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak SPSK1

Innowacyjny zabieg w SPSK1. Skomplikowaną metodę zastosowano u nastolatki [AUDIO]

2021-02-02 18:10

W Lublinie po raz pierwszy odbył się zabieg z wykorzystaniem techniki endoskopowej w chirurgii twarzowo-szczękowej. Operację zmniejszającą ryzyko powikłań przeprowadzono u siedemnastolatki w szpitalu klinicznym nr 1.

Zabieg wykonano u pacjentki po urazie żuchwy. - Było to złamanie trzonu żuchwy i obu wyrostków stawowych z przemieszczeniem. Zabieg polegał na osteosyntezie, czyli unieruchomieniu wyrostków płytkami cytanowymi - mówi nam prof. dr hab. n. med. Tomasz Tomaszewski, kierownik kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej SPSK1 w Lublinie.

Do tej pory zabiegi były wykonywane w sposób tradycyjny. - Było to dojście zewnętrze. Operacje były obarczone ryzykiem wystąpienia powikłań. Mogą to być np. obrażenia nerwu twarzowego, pozostają też blizny - dodaje prof. Tomaszewski.

Dzięki wykorzystaniu techniki endoskopowej pacjentka pozbawiona jest zewnętrznych skórnych blizn.

Zabiegi wykonywane są u pacjentów po szczególnie traumatycznych wypadkach i urazach, ale i u pacjentów onkologicznych.

Do operacji przygotowywani są już następni pacjenci. Zasady kwalifikacji ustalane są indywidualne. Lubelska klinika będzie przyjmowała pacjentów z całej Polski.

Sprzęt dofinansowany jest ze środków unijnych.

Informacje kontaktowe dostępne są na stronie kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej SPSK1 w Lublinie.

Pionierski zabieg w lubelskiej klinice. Posłuchaj:
Ruszyły szczepienia seniorów w Lublinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE