Matura 2021 z języka polskiego. Na maturze „Lalka” Prusa! Rzeszowscy licealiści komentują

i

Autor: Pixabay Matura 2021 z języka polskiego. Na maturze „Lalka” Prusa! Rzeszowscy licealiści komentują

sprawdzian

Ile pamiętasz z „Lalki” Bolesława Prusa? Sprawdź się w naszym quizie

2023-11-03 15:00

„Lalka” Bolesława Prusa to od lat jedna z lektur szkolnych. Choć mijają kolejne dekady, życie XIX-wiecznej Warszawy podglądają kolejne rzesze uczniów i uczennic. Z każdym rokiem dziełu sprzed ponad 150 lat przybywa nie tylko czytelników i czytelniczek, ale też osób, które się w nim zakochują. W którym stronnictwie jesteś? I ile pamiętasz z „Lalki”, najsłynniejszej powieści Prusa?

„Lalka” to powieść Bolesława Prusa (pod tym pseudonimem pisał Aleksander Głowacki, pochodzący zresztą z Lubelszczyzny i przez lata wracający tu do Nałęczowa). Ukazywała się w odcinkach w latach 1887-1889 w „Kurierze Codziennym”. Na pierwsze wydanie książkowe nie musiała jednak długo czekać, bo nastąpiło to w 1890 r. w wydawnictwie Gebethner i Wolff. 

Prus może nawet bardziej niż literatem był dziennikarzem i publicystą. I właśnie lektura jednego z artykułów w „Gazecie Polskiej” sprawiła, że postanowił napisać powieść, której trzon będzie stanowiła prawdziwa historia - proces o kradzież lalki. Doszło do niego w Wiedniu przed 9 lutego 1887 r., a już 28 września tego samego roku opublikowano pierwszy odcinek zainspirowanej nim historii. Prusowi chodziło jednak po głowie, żeby zatytułować ją „Trzy pokolenia”, bo „może nawet byłaby lepiej rozumiana z takiem nazwiskiem” z uwagi na to, że tytułowa lalka jako przedmiot zajmuje mało miejsca w liczącej (w zależności od wydania) nawet 900 stron powieści.

Dziś nie będziemy was jednak pytać o interpretacje, konteksty historyczne i kulturowe, a nawet o postulaty oświeceniowe w „Lalce”. Będziemy was pytać o treść. Powodzenia!

Kartkówka z „Lalki”. Ile pamiętasz z treści lektury? Quiz literacki

Pytanie 1 z 15
Jak miał na imię Wokulski?
Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie 02.07.2023. Tłumy krakowian świętowały 100. urodziny Noblistki!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE