Lubelskie - Bogdanka

i

Autor: LW Bogdanka

Ile Bogdanka zarobiła na sprzedaży węgla w 2022 roku? To potężna suma!

2022-10-18 15:14

Temat tego teraz „czarnego złota” jest bardzo gorący! Każdy szuka sposobu, gdzie i jak kupić tani węgiel. W tym roku widywaliśmy bardzo długie kolejki przed kopalniami i zdesperowanych ludzi, którzy chcieli zaopatrzyć się w jak największą ilość tego surowca. Ile można zarobić na sprzedaży węgla? Bogdanka uchyliła rąbka tajemnicy.

Największa kopalnia w woj. lubelskim na około 23 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 29 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Wraz z dużym zainteresowaniem rosną także i zyski. Już na ten moment, jak Bogdanka od początku roku zarobiła już ponad 310 mln zł. To zdecydowanie lepszy wynik niż w 2021! Wzrost jest o około 80 proc.

Jak zauważa portal Buissnes Insider, warto jednak zwrócić uwagę na sam wynik za trzeci kwartał, który spółka skończyła na minusie.

Według wyliczeń PAP Bogdanka wypracowała w ciągu trzech ostatnich miesięcy 567,5 mln zł przychodów ze sprzedaży. Miała też 38 mln zł straty operacyjnej oraz 25,7 mln zł straty netto.

- W związku z pojawieniem się w ścianie 3/VII/385 w trzecim kwartale bieżącego roku nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia, którym obiektywnie nie można było zapobiec ani przeciwdziałać, spółka podjęła decyzję o aktualizacji planu produkcyjnego na 2022 r., ustalając go na poziomie ok. 8,3 mln ton węgla handlowego, o czym poinformowała raportem bieżącym nr 19/2022 z dnia 14.09.2022 r. i cel ten podtrzymuje" — czytamy w raporcie, który pojawił się na stronie Giełdy Papierów Wartościowych.

Zarówno produkcja, jak i sprzedaż węgla handlowego po pierwszych dziewięciu miesiącach roku wyniosły 7,16 mln ton. Spółka podtrzymała plan produkcyjny na cały 2022 r. na poziomie około 8,3 mln ton węgla handlowego o czym poinformowali w raporcie bieżącym.

Na wynik złożyły się przychody ze sprzedaży w kwocie 2 mld 30,1 mln zł. Zysk operacyjny EBITDA w tym samym czasie wyniósł 676,4 mln zł.

Przedstawione w poniedziałek (17.10) wyniki mają charakter wstępny. Oficjalne i bardziej szczegółowe statystyki zostaną przedstawione w raporcie, którego publikację zaplanowano na 23 listopada 2022 r.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE