jesień

i

Autor: Canva

relaks

Idealne miejsca na wycieczkę godzinę od Lublina! Sprawdź tę listę

2023-12-04 16:30

Wakacje to jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil odpoczynku w ciągu roku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić je sobie jesienią lub zimą! Podpowiadamy, gdzie wybrać się z Lublina, żeby dobrze wykorzystać ten czas. Na podróż potrzebujecie nie więcej niż godzinę!

Nadwieprzański Park Krajobrazowy – czas podróży do 40 min, do 40 km od Lublina

Park leży na terenie czterech gmin: Łęczna, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Mieści się na styku dwóch wielkich jednostek fizjograficznych: Wyżyny Małopolskiej i Niżu Zachodniorosyjskiego. Jest to jednocześnie umowna fizyczno-geograficzna granica pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią. Zobaczymy dużo zieleni i bagniste tereny, a także stare budynki

Nałęczów – czas podróży do 30 min, ok. 30 km od Lublina

To kultowe miejsce wycieczek lublinian i lublinianek „za miasto”. Nałęczów leży w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli mowa o architekturze, w mieście można obejrzeć zabytkowe wille i miejską perełkę, czyli Pałac Małachowskich. Poza tym mieszczą się tam muzea Żeromskiego i Prusa. Zachwytów nad naturą dostarczy natomiast Park Zdrojowy.

Kazimierz Dolny – ok. godzina, ponad 50 km

Jeśli mowa o kultowych punktach i Nałęczowie, nie można nie wspomnieć o Kazimierzu Dolnym. Te dwa miasta dzieli od siebie jedynie pół godziny drogi, więc zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wycieczki. Kazimierz to malownicze miasteczko położone nad Wisłą, z urokliwym rynkiem i pięknymi renesansowymi kamienicami, kościołem farnym, i ruinami zamku. Na miłośników i miłośniczki wspinania czeka Góra Trzech Krzyży, a na osoby lubiące wodę rejs statkiem turystycznym po Wiśle.

Kozłówka – ok. pół godziny drogi, ok. 30 km od Lublina

Tego miejsca też nie trzeba specjalnie przedstawiać. Kozłówka leży w pobliżu Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, ale nie tylko natura jest tam warta uwagi. Główną atrakcją jest Muzeum Zamoyskich. Można w nim zobaczyć m.in. powozownię i pałacowe wnętrza urządzone w pełnym przepychu stylu.

jezioro Firlej – do 50 min, nieco ponad 40 km

To dzikie jezioro, którego naturalna sceneria może skraść niejedno serce. Nie bez powodu wymieniamy je zaraz po Kozłówce, bo dzieli je niewielka odległość, więc warto pomyśleć o połączeniu tych kierunków. Jezioro Firlej jest uwielbiane przez lublinian i lublinianki chcących wyrwać się za miasto. Można tu odbyć długie spacery, z powodzeniem zarzucić wędkę i popluskać się w wodzie.

Zawieprzyce – ok. 30 min od Lublina, ponad 20 km

Zawieprzyce to nieduża wieś o dużym kawałku historii. Znajdują się tam „romantyczne” ruiny zamku, piękny park i niezapomniany widok na dolinę Wieprza.

Emilcin – ok. 55 km od Lublina, ok. 50 min drogi

Nie słyszeliście o Emilcinie? Niedobrze, bo to wieś, o której słyszało nawet UFO. Tak przynajmniej twierdzi jeden z mieszkańców Jan Wolski przekonujący, że spotkał się z kosmitami w 1978 r. Relacjonował, że spotkał dwóch niskich osobników w czarnych kapturach, którzy porozumiewali się ostrymi i piskliwymi dźwiękami. Warto się tam wybrać i sprawdzić, czy i my wydamy się ciekawi obywatelom wszechświata. Jeśli nie – na pocieszenie można zobaczyć pomnik upamiętniający spotkanie z Wolskim.

Chodel – ok. 46 km od Lublina, ok. 40 min drogi

Kiedyś to było miasto, teraz jest wieś. Wraz z prawami miejskimi nie pozbawiono jednak miejscowości urokliwej natury, więc spacer na jej łonie ma szansę ukoić zszargane nerwy. Wokół jest sporo lasów i stawów, a wszędzie malownicze widoki.

Poleski Park Narodowy – ok. 38 km od Lublina, ok. 40 min drogi

Oto miejsce, w którym pierwsze skrzypce grają bagna i torfowiska. Ważnym elementem krajobrazu będą brzozy i wierzby, a jeśli będziemy mieć szczęście, może natkniemy się gdzieś na żółwia błotnego. Park będzie świetną atrakcją dla osób lubiących długie wędrówki.

Krupe – ok. 63 km od Lublina, ok. godzina drogi

Największym turystycznym wabikiem są tu ruiny zamku. Mury pamiętają jeszcze schyłek XV w. i sprawny most zwodzony. Budowla jednak nie miała szczęścia, bo trawiły ją wojny i pożary. Ruiny są malowniczo położone nad Wieprzem, co oznacza, że spacer wśród nich nasyci nie tylko miłośników i miłośniczki historii, ale także pięknej przyrody.

Zobacz zdjęcia: Te atrakcje w woj. lubelskim musisz zobaczyć choć raz w życiu! Sprawdź listę!  

Przeleciała pół świata dla Igi Świątek! Niezwykła podróż kibicki z Tajwanu do Polski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE