Schrony w Lublinie

i

Autor: Canva / fot. Mathias Reding / Pexels

Gdzie są schrony w Lublinie? Podpowiadamy, gdzie szukać schronienia w sytuacji zagrożenia

2022-11-16 9:04

Jak zapowiedział pod koniec września na konferencji prasowej w MSWIA Błażej Poboży, na terenie całego kraju prowadzona będzie inwentaryzacja schronów. Gdzie są schrony w Lublinie? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? Te informacje znajdziecie w naszym artykule.

Miejsca, w których można szukać schronienia

Na terenie całego kraju prowadzona będzie przez MSWIA inwentaryzacja schronów. Miejsca, w których ludność może szukać schronienia w wypadku zagrożenia sprawdzić ma m.in. Państwowa Straż Pożarna. W trakcie kontroli strażacy będą sprawdzać schrony i inne miejsca mogące zapewnić bezpieczeństwo w wypadku sytuacji kryzysowej, takie jak piwnice bloków i garaże wielostanowiskowe. Podobnie jak w przypadku dystrybucji jodku potasu na terenie kraju są to działania prewencyjne związane z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy.

Według danych podanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, w połowie 2022 roku w Polsce znajdowało się ponad 62 tysiące schronów, które mogą pomieścić łącznie około 1,3 mln osób. Schrony przeznaczone do ochrony ludności cywilnej w zdecydowanej większości wybudowane jeszcze za czasów PRL i zazwyczaj nie są one w najlepszym stanie, ponieważ Polskie prawo od lat 90. XX wieku nie reguluje kwestii zarządzania, utrzymania oraz budowy nowych schronów atomowych.

Schrony dla cywili to miejsce, które chroni ludność przed działaniem różnego rodzaju broni, w tym broni konwencjonalnej, broni chemicznej, atomowej i broni masowego rażenia. Schrony wyróżniają się m.in. tym, że są hermetyczne i dają ochronę ze wszystkich kierunków.

Konstrukcja schronów atomowych ma za zadanie chronić znajdującą się wewnątrz ludność zarówno przed uderzeniem, jak i jego skutkami. Schrony tą są znacznie głębiej wbudowane w ziemię od innych tego typu obiektów, a w ich systemach wentylacyjnych wbudowane są specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z niebezpiecznych, radioaktywnych substancji.

Innymi miejscami, w których można się chronić przed zagrożeniem są tzw. miejsca ukrycia do doraźnego przygotowania, nie są hermetyczne, zapewniają ochronę z określonych kierunków. Najczęściej są to piwnice lub garaże niektórych bloków.

Jak już wspomnieliśmy samorządy i urzędy nie mają obowiązku modernizacji ani utrzymania schronów, dlatego bardzo często obiekty te traktowane są jako obiekty historyczne i ciekawostki turystyczne.

  • Gdzie są schrony w Lublinie?

Chociaż gminy i miasta nie mają prawnego obowiązku prowadzenia ewidencji tego typu miejsc i udostępniania ich lokalizacji to na stronie urzędu miasta w Lublinie można znaleźć taki wykaz. Jeśli chcecie się dowiedzieć, gdzie są schrony w Lublinie wystarczy, że klikniecie w ten LINK. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, to zapraszamy do obejrzenia filmiku instruktażowego przygotowanego przez Akademię Bezpieczeństwa RCB, do którego link zamieszczamy poniżej.