Gdzie na rower w województwie lubelskim? Poznaj najładniejsze trasy

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

WYCIECZKI

Gdzie na rower w województwie lubelskim? Oto najpiękniejsze trasy w regionie!

2023-05-28 9:08

Sezon na rowery rozpoczął się na dobre! Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mają okazję, by zwiedzić Lubelszczyznę z nieco innej strony. W naszym regionie nie brakuje bowiem naprawdę malowniczych tras rowerowych. Nie masz pomysłu na spędzenie majówki w aktywny sposób? Teraz może się to zmienić! Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać na przejażdżkę rowerową!

Jazda na rowerze to dobry sposób na wiosenne „rozruszanie kości”, zwłaszcza gdy słońce i temperatura na zewnątrz dopisuje. Wiecie, że w województwie lubelskim zostały wyznaczone niezwykle malownicze trasy, idealne do zwiedzania ich na dwóch kółkach? W tym artykule zaproponujemy wam subiektywnie wybrane najładniejsze szlaki rowerowe na Lubelszczyźnie. Poniżej nasze typy!

Szlak rowerowy doliną Nędznicy (niebieski/zielony)

Nędznica to niewielka rzeka, będąca dorzeczem Wieprza. Szlak ten obejmuje dwie trasy: zieloną (18 km) oraz niebieską (12 km). Rozpoczyna się przy ul. Cienistej w Lublinie, prowadzi przez Krężnicę Jarą i kończy w Niedrzwicy Kościelnej. Na szlaku możecie zobaczyć m.in. dawne cmentarze wojenne czy ruiny Dworu Dłuskich.

Eko-szlak: Urszulin – Perehod (niebieski)

Nieco dłuższą propozycją jest eko-szlak prowadzący od Urszulina do Pieszowoli. Podczas przemierzania tej trasy można zobaczyć wszystkie ścieżki przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego! Wybierając ten szlak, możecie zwiedzić m.in.: ścieżkę „Spławy”, „Dąb Dominik” czy „Perehod”. Pełna trasa liczy około 23 km.

Szlak: Kazimierz Dolny – Kraśnik (czerwony)

To pierwsza z propozycji dla naprawdę wytrwałych! Choć trasa ta prowadzi w większości przez drogi asfaltowe, to prawdziwym wyzwaniem może okazać się jej długość. Szlak ten liczy sobie bowiem 105 km, jednak po drodze będziecie mieć okazję do zobaczenia między innymi Kazimierskiego i Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego, przy czym zahaczycie o takie miejscowości jak np. Wilków, Józefów nad Wisłą czy Urzędów. Trasa kończy się przy dworcu PKP w Kraśniku.

Zobacz także wideo:

Pojechali na wakacje i uratowali pieski Tosia i Leosia żyją dzięki małżonkom,którzy zabłądzili na rowerach

Szlak: Lublin – Wola Uhruska (czerwony)

Ta trasa prowadzi przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, w tym między innymi przez takie zakątki Lubelszczyzny jak: Zawieprzyce, Łęczną, Bogdankę, Załucze Stare i Hańsk. Prowadzi równinami (i głównie asfaltowymi drogami), liczy łącznie 110 km i kończy się w Woli Uhruskiej, tuż nad Bugiem.

Nadbużański Szlak Rowerowy (czerwony)

To zdecydowanie jedna z najdłuższych tras rowerowych w województwie lubelskim! Obejmuje tereny od Janowa Podlaskiego aż po Hrubieszów, licząc sobie aż 288 km! Ale spokojnie: całość jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich ma 146 km i prowadzi wzdłuż rzeki Bug, ciągnąc się od Janowa Podlaskiego przez m.in.: Malową Górę, Koroszczyn, Sławatycze, Hannę, aż do Włodawy, przy czym jego większa część obejmuje drogi gruntowe i utwardzone.

Drugi etap liczy 142 km i rozciąga się od Włodawy do Hrubieszowa. Rodzaj dróg jest taki taki sam jak w pierwszej części, natomiast ewentualne niedogodności z pewnością wynagrodzą tu widoki. Trasa ta prowadzi bowiem przez miejsca ważne historycznie, obok zabytkowych cerkwi i cmentarzy, a także zespołów dworskich i wręcz idealnie ilustruje obecne w tych rejonach przenikanie się kultur pogranicza.

Zobacz także galerię: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wczesną wiosną

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony lublintravel.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE