Fundusze na badania naukowe? Wszystko pod jednym adresem [AUDIO]

2020-07-13 12:02
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Chokniti / Pexels.com Zdjęcie ilustracyjne

Lubelskim naukowcom będzie łatwiej znaleźć pieniądze na badania. UMCS stworzył specjalny portal, który zbiera wszystkie międzynarodowe projekty badawcze w jednym miejscu. Serwis pozwala także na znalezienie szkoleń oraz partnerów do wspólnych badań

Nie od dziś wiadomo, że badania naukowe mają swoje koszty. Tylko niewielka część naukowców decyduje się na finansowanie swoich prac z własnych pieniędzy, reszta musi szukać sponsorów, zbierać środki z portali crowd-fundingowych, albo... starać się o granty badawcze. W tym ostatnim przypadku problem polega jednak na tym, że źródeł finansowania jest tak dużo, że niewielkiemu zespołowi naukowców niekiedy trudno jest nadążać za terminami przyjmowania wniosków, kłopotem może być także skomplikowana czasem procedura składania samych wniosków.

Żeby więc pomóc lubelskim badaczom, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej stworzył nowy portal, na którym naukowcy znajdą wszystko, co potrzebne jest o ubieganie się o pieniądze na swoje badania. Chodzi o serwis INTER-PRO-UMCS.
- Serwis internetowy powstał z myślą o naukowcach, chcących realizować swoje badania ze środków zewnętrznych - mówi nam Diana Skwarzyńska z Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS. - W jednym miejscu zbieramy dotychczas rozproszone informacje na temat aktualnych naborów w konkursach badawczych, międzynarodowych, jak również informacje o szkoleniach i spotkaniach brokerskich, poświęconych właśnie tej tematyce.

W serwisie można też znaleźć opisy międzynarodowych projektów realizowanych na UMCS, bazę laureatów grantów, oraz ścieżki postępowania, które mogą być bardzo pomocne przy składaniu aplikacji konkursowych. Wspomniane wyżej szkolenia i spotkania mogą przybliżyć naukowców do zdobycia grantów.
- Podczas takich szkoleń eksperci oraz kadra administracyjna zajmująca się wsparciem naukowców, może dać cenne wskazówki, które pozwolą napisać jak najlepszy wniosek projektowy - dodaje Skwarzyńska.

Zespoły badawcze mogą też znaleźć za pośrednictwem portalu partnerów do przeprowadzania badań. Można ich znaleźć dzięki bazie linków do instytucji, które pośredniczą w takich poszukiwaniach.

Serwis jest współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja - Rozwój na lata 2014 - 2020, w związku z realizacją projektu Zintegrowany UMCS. Nowy portal stworzony przez UMCS można znaleźć pod tym adresem.

Diana Skwarzyńska z Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS o nowym portalu, stworzonym dla naukowców:
Trąba powietrzna nad Krakowem
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE