GALERIA

Filmowcy kochają Lublin! Stare Miasto zamieniło się w plan zdjęciowy!

2023-09-25 15:32

Mieszkańcy Lublina tego dnia mogli przecierać oczy ze zdumienia. Zmiana szyldów, dorożki i mnóstwo ludzi z epoki…To oznacza tylko jedno! Lublin ponownie stał się planem zdjęciowym najnowszej produkcji. Tym razem powstaje tu serial „Matylda”. Musicie zobaczyć te zdjęcia!

Lubelskie Stare Miasto ponownie gościło filmowców. Tym razem w zabytkowej części Lublina, a także w Muzeum Wsi Lubelskiej zostały nakręcone sceny do historyczno-przygodowego serialu "Matylda". Jego akcja rozgrywa się w II połowie XIX wieku, na tle powstania styczniowego, kolaboracji z zaborcą, czy emancypacji kobiet.

- Jesteśmy w Lublinie już 1,5 miesiąca, główne zdjęcia były w Skansenie - mówi Krzysztof Lang, reżyser serialu. - Lublin jest miejscem akcji scenariuszowym. Myśmy też go wybrali ze względu na to, że to jest akurat jedno z nielicznych miast, gdzie można trafić na przyjazny klimat jak się kręci film. Dzisiaj tutaj mamy kostium, XIX wiek, 1877 rok, kilka lat po powstaniu styczniowym, obyczajowy, którego główną bohaterką jest 17-letnia dziewczyna.

Na lubelskim Starym Mieście kręcona była scena związana z dworcem lubelskim. Wykorzystano do tego budynek Trybunału Koronnego.

- Ponieważ dworzec w Lublinie dokładnie w roku naszego filmu został otwarty jako dworzec kolei żelaznej, to pomyślałam, że tylna ściana trybunału będzie wystarczająco dobra i możemy zrobić dworzec bardzo małym kosztem dodając naszą magię filmową- mówi Ewa Skoczkowska, scenografka. - To jest rzeczywiście przyjazne filmowcom miasto.

Filmowców na Starym Mieście będzie można spotkać jeszcze we wtorek. Pierwsza seria serialu będzie miała 13 odcinków. Sceny kręcone w naszym mieście będzie można zobaczyć nie wcześniej jak na wiosnę przyszłego roku.​

W poniedziałek udało nam się odwiedzić plan filmowy serialu „Matylda”. Naprawdę był na co popatrzeć! Koniecznie zobaczcie zdjęcia z planu filmowego najnowszej produkcji TVP.

Połączyli mieszkańców Polski i Litwy. Niezwykły portal w Lublinie

„Matylda” – o czym jest serial?

„Matylda” to serial historyczno-przygodowy w reżyserii Krzysztofa Langa. Produkcja to historia młodej dziewczyny ukazana na tle społeczno-politycznym II połowy XIX wieku. Serial „Matylda” to saga o walce dobra ze złem. W tle rozgrywają się historyczne wydarzenia, takie jak powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet.

Tytułowa bohaterka, 17-letnia dziewczyna, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. W obsadzie serialu zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego, Kamila Szeptyckiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Produkcja otrzymała wsparcie Lubelskiego Funduszu Filmowego obejmujące m.in. pomoc przy wyszukiwaniu lokacji i organizacji planu na terenie miasta czy koordynację współpracy ze służbami.

Zobacz także: Pierwsze dni jesieni w Lublinie. Czy już widać pierwsze oznaki nowej pory roku? Koniecznie zobaczcie!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE