Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej. To jednak nie tylko muzyka

2022-07-05 15:59
Inne Brzmienia
Autor: Robert Grablewski

Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia startuje już w najbliższy czwartek. O ile wydarzenie koncentruje się głównie na muzyce, to nie tylko tego rodzaju kultury będzie można doświadczyć. Przed nami m.in, pokazy filmów, wystawy fotografii i instalacje.

Na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim usłyszymy nietuzinkowych artystów z całego świata, obejrzymy ambitne projekcje filmowe, a także będziemy mieć okazję podziwiać prace najlepszych ukraińskich ilustratorów.

- Na festiwalową publiczność czekają również inspirujące spotkania muzyczne z wyjątkowymi gośćmi - zachęca Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury.

Przed nami m.in. fotograficzna opowieść Ireny Jarosińskiej o ikonach polskiej kultury, Lublin oczami wrażliwego Białorusina, który związał się z miastem kilka miesięcy temu i tworzy własną mapę miejsca, przejmujące plakaty wojenne.

- Ukazujące zarówno walczącą Ukrainę, jak i emocje ludzi borykających się od wielu miesięcy z lękiem i niepewnością, okładki książek wydanych w ramach Wschodniego Expressu oraz barwne ilustracje miejsc, postaci i zjawisk z Ukrainy, jakiej już nie ma - dodaje Stefanek.

– Podczas spotkań poruszymy bardzo wiele tematów związanych z muzyką. Jednym z nich jest dyskusja na temat zrównoważonej branży muzycznej w Polsce. Zastanowimy się, jak wygląda obecna sytuacja kobiet w przemyśle muzycznym, z jakimi wyzwaniami musimy się mierzyć, aby sektor muzyczny był inkluzywny. Tego typu tematy związane są bardzo mocno z obecnością Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który od ubiegłego roku pełni prestiżową rolę oficjalnego partnera międzynarodowej sieci Keychange. Jest to prężnie rozwijająca się organizacja, która wspiera równy dostęp kobiet i osób defaworyzowanych w branży muzycznej. Dowiemy się więcej na temat działania samej sieci oraz tego, jakie możliwości niesie dla osób związanych z muzyką. Polecam również pozostałe spotkania, wśród których m.in. dyskusja nt. zdrowia psychicznego w branży muzycznej - mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa festiwalu Wschód Kultury-Inne Brzmienia.

Spotkania muzyczne

9 lipca (sobota)

12.00–13.15 | Zdrowie psychiczne w branży muzycznej | dyskusja | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio

14.00–15.15 | Jaka jest przyszłość eksportu muzyki? | dyskusja | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio

16.00–17.30 | Którędy do zrównoważonej branży muzycznej w Polsce? | dyskusja oraz prezentacja międzynarodowej organizacji Keychange | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio

16.30–17.45 | Spotkanie z wytwórnią Dischord Records (USA) | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Lublinie w dniach 7–10 lipca 2022 r. i będzie to już 15. edycja Innych Brzmień i 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE