Dziennie potrzeba 200 dawców, żeby zabezpieczyć krew dla mieszkańców Lubelszczyzny [AUDIO]

2020-07-06 13:04
Dziennie potrzeba 200 dawców, żeby zabezpieczyć krew dla mieszkańców Lubelszczyzny [AUDIO]
Autor: zdj. ilustracyjne/RCKiK w Lublinie

W szpitalach brakuje krwi. - W wakacje, dziennie potrzeba jej około 450 mililitrów. W weekend znacznie więcej - mówi Radiu Eska dr Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

- Ten rok jest trudny i wyjątkowy. Pandemia koronawirusa spowodowała, że stali dawcy z wielu przyczyn nie mogą oddawać krwi. Nie dostarczają jej szkoły i uczelnie, które przeszły na naukę zdalną. A to m.in. tam regularnie odbywały się akcje poboru krwi - mówi dr Elżbieta Puacz.

Krew potrzebna w wakacje

- Mamy wzmożony ruch na drogach, wiele wypadków komunikacyjnych, wypadków w rolnictwie, wypadków budowlanych. Szpitale powróciły do operacji planowych i nadrabiają trzy miesiące przerwy wywołanej pandemią. Krew jest bardzo potrzebna - dodaje dyr. Puacz.

Regionalne centra krwiodawstwa apelują więc o oddawanie tego życiodajnego płynu.

Dziennie potrzeba około 450 ml krwi. - W weekend znacznie więcej. Dziennie potrzebujemy 200 honorowych dawców, aby zabezpieczyć krew dla mieszkańców Lubelszczyzny - tłumaczy dyr. Puacz.

Ze względów terapeutycznych najbardziej potrzebna jest grupa uniwersalna, czyli 0Rh-. Brakuje jednak krwi wszystkich grup. Na Lubelszczyźnie najwięcej dawców mamy z grupą ARh+.

Krew można oddać w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8, ale także w oddziałach terenowych, m.in. w Zamościu (aleje Jana Pawła II 10), w Kraśniku (aleja Niepodległości 25), czy w Puławach (ul. Bema 1).

Z kolei szczegóły akcji terenowych znajdziemy na rckik.lublin.pl

- Dziennie potrzebujemy 200 dawców krwi - mówi dr Elżbieta Puacz, dyr. RCKiK w Lublinie
Rajd po krew. 60-latek przejedzie rowerem Polskę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE