krzysztof żuk

i

Autor: Miasto Lublin

Dzień Kobiet 2023. Urząd miasta podziękował zasłużonym lubliniankom

2023-03-07 19:56

Z okazji Dnia Kobiet prezydent Lublina przyznał wyróżnienia najbardziej zasłużonym mieszkankom miasta. W tym roku nagrodę dostało 27 pań.

– Jestem pełen uznania dla niezłomności kobiet także w życiu codziennym, przynoszącym nieraz niespodziewanie trudne wyzwania. Podziwiam to, jak znakomicie łączą pracę zawodową i społeczną z życiem rodzinnym, są kreatywne i konsekwentne – mówi Krzysztof Żuk, prezydenta Lublina.

Kandydatki co roku podpowiada władzom miasta Forum Kobiet Lublina. Zostały wyróżnione Medalami Prezydenta Miasta Lublina oraz Medalami Zasłużony dla Miasta Lublina.

Lublinianki stają na czele ważnych działań, angażują swoje siły w pracę badawczą w obszarze nauk medycznych, promują miasto i region jako przedstawicielki mediów, są głosem i wsparciem potrzebujących – chorych, migrantów czy uchodźców. Cieszę się, że każdego roku możemy podziękować i wyróżnić kolejne niezwykłe osoby działające dla dobra naszej społeczności – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta ds. społecznych.

Jak chwali się ratusz, w urzędzie miasta kobiety stanowią 70 proc. zatrudnionych. 60 proc. z nich pełni funkcje kierownicze.

Medale Prezydenta Miasta Lublina dostały:

  1. dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak – medioznawczyni, politolożka, prodziekanka do spraw studenckich Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, sekretarzyni Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Jest badaczką młodego pokolenia nastawioną na interdyscyplinarność badań, współpracę międzynarodową, technologie informatyczne.
  2. prof. dr hab. n. med. Iwona Beń-Skowronek – kierowniczka Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Specjalizuje się w endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz leczeniu zaburzeń rozwoju i dojrzewania płciowego u dzieci.
  3. Iwona Budka – kierowniczka Działu Programowo-Organizacyjnego Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Od pierwszych chwil wojny w Ukrainie z wielkim zaangażowaniem wspierała ofiary kryzysu humanitarnego, organizując transporty z pomocą oraz wspierając uchodźców i uchodźczynie oczekujących na przekroczenie granicy.
  4. Monika Chołota – od początku wojny pomaga rodzinom z Ukrainy. W jednej z rodzin znajdujących się pod jej opieką jest kobieta chora na zaawansowany nowotwór, której zorganizowała leczenie i zajęła się sześciorgiem jej dzieci. Ponadto od prawie roku opiekuje się 17-letnim Mikołajem, który uciekł przed wojną z Ukrainy i nie ma rodziców.
  5. Anna Gmiterek-Zabłocka – reporterka radia TOK FM w Lublinie i portalu tokfm.pl. W 2022 r. zaprezentowana została jej nowa, licząca sześć odcinków opowieść o dzieciach i dorosłych w spektrum autyzmu „Kolorowe ptaki”.
  6. Agnieszka Golec – od 2003 r. pracuje w Hospicjum Dobrego Samarytanina, a od 2017 roku jest pielęgniarką koordynującą. Aktywnie wspiera rozwój wolontariatu hospicyjnego, prowadząc nieodpłatnie szkolenia. Uczestniczy w spotkaniach dla młodzieży szkolnej w ramach Hospicyjnych Pól Nadziei, przybliżając idee ruchu hospicyjnego.
  7. Jadwiga Graboś – autorka wierszy, prozy i tekstów piosenek. Laureatka wielu konkursów literackich oraz uczestniczka festiwali, warsztatów i spotkań autorskich. Zawodowo związana z edukacją, pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie.
  8. Kateryna Kaliniak – absolwentka Wołyńskiego Państwowego Koledżu Kultury i Sztuki im. I. Strawińskiego na kierunku chóralistyka oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Korepetytorka i II dyrygentka Chóru Akademickiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
  9. dr n. farm. Katarzyna Klimek, prof. Uniwersytetu Medycznego – jej największym sukcesem jest opracowanie biokompatybilnego dwufazowego biomateriału chrzęstno-kostnego do implantacji u ludzi i zwierząt, naśladującego naturalną tkankę chrzęstno-kostną. Preparat został opatentowany w Polsce, jest też chroniony przez Europejski Urząd Patentowy.
  10. prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska – specjalistka w dziedzinie dermatologii i wenerologii, główny obszar jej zainteresowań to choroby autoimmunologiczne. Autorka i współautorka ponad 300 publikacji naukowych, redaktorka naukowa przetłumaczonych na język polski referencyjnych podręczników dermatologii.
  11. podinspektor Renata Laszczka-Rusek – wieloletnia rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, obecnie naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Pracuje w policji od 21 lat.
  12. Magdalena Lipiec-Jaremek – dziennikarka związana z Polskim Radiem Lublin. Jej magazyn „Podróże małe i duże” propaguje atrakcje turystyczne naszego miasta i regionu. Prowadzi bezpłatne warsztaty medialne, dziennikarskie, a także z zakresu autoprezentacji dla osób z niepełnosprawnością i ich rodziców, osób bezrobotnych, starszych i wykluczonych społecznie.
  13. Aneta Maj – dyrektorka niepublicznego przedszkola integracyjnego „Zacisze”, które założyła w 2011 roku. „Zacisze” jest dla wielu dzieci miejscem bezpiecznego pobytu i radosnej terapii, a dla rodziców gwarancją dobrego rozwoju i opieki. W przedszkolu realizowane są zajęcia zalecane dzieciom z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.
  14. Dorota Malec – właścicielka firmy MC Malec. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie okazała bezinteresowną pomoc, otwartość i wrażliwość. Jako lokalna przedsiębiorczyni wspierała instytucje i organizacje działające na rzecz uchodźców i uchodźczyń, przekazując żywność oraz przygotowując gorące posiłki.
  15. Magdalena Nocoń-Łysko – od wielu lat zajmuje się wolontariatem wśród osób terminalnie chorych. Działa społecznie w Hospicjum Dobrego Samarytanina i Hospicjum im. Małego Księcia. By pomagać kobietom chorym na nowotwór, ukończyła psychoonkologię. Prowadzi grupę wsparcia dla osób w żałobie. Wspiera osoby chore przebywające na oddziałach onkologicznych.
  16. Jolanta Nowacka – pełniła funkcję pielęgniarki koordynującej w Hospicjum Dobrego Samarytanina. Zaangażowana w kształcenie przyszłych kadr pielęgniarskich oraz działalność Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. Pracuje w Fundacji Domowe Zacisze, która zajmuje się opieką hospicyjną domową.
  17. Agnieszka Piwowarska – działa społecznie na rzecz osób potrzebujących. Podczas pandemii angażowała się w akcję „Wzywamy posiłki", od pierwszych dni wojny w Ukrainie zajęła się pomocą uchodźcom i uchodźczyniom. Jest założycielką i wiceprezeską Fundacji FOR HELP, działającej na rzecz pomocy uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy i osobom w trudnej sytuacji materialnej.
  18. Agnieszka Robak – zastępczyni naczelnika Oddziału Dzielnicowych w Straży Miejskiej Miasta Lublina, gdzie pracuje od 2006 roku. Koordynuje współpracę dzielnicowych z Radami Dzielnic, dzięki czemu na bieżąco pomaga w rozwiązaniu wielu problemów mieszkańców i mieszkanek. Definiuje problemy występujące w dzielnicach oraz koordynuje ich rozwiązanie.
  19. dr Joanna Sosnowska – dziennikarka, pracowniczka naukowa KUL-u. Specjalizuje się w badaniach mediów audiowizualnych, filmu i nowych mediów. Autorka programów społecznych, edukacyjnych, kulturalnych i naukowych. Promuje naukę języka polskiego dla Polonii. Realizuje projekty służące współpracy międzynarodowej i integracji cudzoziemców i cudzoziemek.
  20. dr Anna Trębska-Kerntopf – językoznawczyni, specjalistka w zakresie glottodydaktyki polonistycznej. Pracuje w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie prowadzi lektoraty języka polskiego jako obcego oraz organizuje różne przedsięwzięcia kulturalne z udziałem obcokrajowców.
  21. Wiktoria Zakharowa – pracowała w Kijowie w Narodowym Banku Ukrainy jako zastępczyni dyrektora departamentu. Po agresji rosyjskiej przyjechała do Lublina i zaangażowała się w działalność wolontariacką. Prowadzi własną szkołę nauki języków obcych dla Ukraińców, pomagając w nauce języka polskiego i udzielając wsparcia organizacyjnego nowo przybyłym uchodźcom.

Medale Zasłużony dla Miasta Lublina otrzymały:

  1. prof. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek – Konsultantka Wojewódzka w dziedzinie ginekologii onkologicznej, pracowniczka naukowa I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, specjalistka ginekolożka położniczka i ginekolożka onkolożka.
  2. prof. dr hab. szt. muz. Marzena Bernatowicz – pracowniczka naukowo-dydaktyczna UMCS w Lublinie. Jej wieloletnia współpraca z lubelskimi chórami zaowocowała wieloma koncertami w kraju i poza granicami, udziałami w licznych konkursach, festiwalach oraz wykonaniem wielu dzieł oratoryjno-kantatowych. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Jest współzałożycielką zespołu „Presto”.
  3. Ewa Dados – redaktorka Polskiego Radia Lublin. Zajmuje się zagadnieniami społecznymi, zdrowiem, uzależnieniami, a także sprawami osób z niepełnosprawnościami. Pomysłodawczyni ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Zwraca uwagę na potrzeby dzieci oraz osób starszych.
  4. Maria Drygała – jedna z inicjatorek powstania Hospicjum Dobrego Samarytanina, a także Członkini Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych. Poświęcona idei wolontariatu i rozwojowi ruchu hospicyjnego na Lubelszczyźnie. Przyczyniła się do tego, że ponad 30 lat temu rozpoczęła się misja opieki nad chorymi nowotworowo w ostatniej fazie tej choroby.
  5. Alicja Grzeszczyk – założycielka i pierwsza dyrygentka wielokrotnie nagradzanego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 6, chóru Kasjopea. Jest akompaniatorką i główną aranżerką wszystkich wykonywanych przez chór utworów. W sposób nowatorski łączy edukację muzyczną z przygotowaniem dzieci do uczestnictwa w kulturze narodowej oraz indywidualnym kształtowaniem wrażliwości każdego ucznia przez śpiew i muzykę.
  6. Sylwia Irga – związana jest z Hospicjum Dobrego Samarytanina, które dzięki jej staraniom, systematycznie wspierane jest przez przyjaciół z Niemiec i Kościół Ewangelicko-Augsburski. Jedna z założycielek lubelskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, które powołało do życia kuchnię przy ul. Zielonej 3. Uhonorowana nagrodą Angelus Lubelski w kategorii Angelus Miłosierdzia.

Tak wyglądała mapa Lublina i okolic 200 lat temu!