Dziecko, albo zwierzę zamknięte w rozgrzanym aucie? Zareaguj!

2021-06-18 16:28 OM
Dziecko, albo zwierzę zamknięte w rozgrzanym aucie? Zareaguj!
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/anvel

Samochód w czasie upałów może stać się śmiertelną pułapką. Nie zostawiajmy w nim dzieci i zwierząt. Przypominają o tym lubelscy policjanci. Nad nasz region nadciągają upały. Gdy na zewnątrz jest ponad 30 stopni Celsjusza, a samochód stoi w bardzo nasłonecznionym miejscu, to już po 15 minutach w jego środku może być 50 stopni Celsjusza.

- Podczas upałów nie pozostawiajmy swoich podopiecznych nawet na chwilę w zamkniętych samochodach - mówi podkom. Anna Kamola z lubelskiej policji. - Przy upałach we wnętrzu samochodu tworzy się swojego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy naprawdę kilka minut, aby w zamkniętym i pozostawionym na słońcu samochodzie temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Szczególnie małe dzieci i zwierzęta mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią.

Sytuacji nie poprawi uchylona szyba, czy pozostawienie auta w cieniu. W dalszym ciągu będzie tam zabójczo gorąco. Policja przypomina też, żebyśmy reagowali jeśli zauważymy pozostawione podczas upału w samochodzie dziecko lub zwierzę. Wtedy jak najszybciej trzeba poinformować służby i w razie konieczności można wybić szybę.