Dyrektor SPSK1 jednak odwołany? Dr Adam Borowicz oskarża organ prowadzący o zniesławienie [AUDIO]

2020-05-20 18:00 Mateusz Kasiak
Adam Borowicz odwołany?
Autor: zdj. SPSK1 w Lublinie dr n. med. Adam Borowicz (trzeci od lewej)

- To nagłe i niespodziewane odwołanie. Byłem zaskoczony - mówi Radiu Eska dr n. med. Adam Borowicz, były już dyrektor szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie poinformował w środę media o złożonej przez Borowicza rezygnacji z zarządzania placówką.

To miała być rezygnacja - twierdzą władze uczelni

Adam Borowicz miał złożył dziś rezygnację z funkcji dyrektora lecznicy, a rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie miał jego decyzję zaakceptować. - Rektor UM w Lublinie przyjął dzisiaj rezygnację dr. n. med. Adama Borowicza ze stanowiska dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1. Pełnienie obowiązków szefa lecznicy uniwersyteckiej rektor powierzył dr. n. med. Marcinowi Feldo, dotychczasowemu dyrektorowi ds. medycznych - mówił nam Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Wchodzę na drogę sądową - mówi dr Adam Borowicz

Dotychczasowy dyrektor relacjonuje nam, że miał zostać zaproszony dzisiaj rano bez wcześniejszej zapowiedzi na spotkanie do rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podczas którego otrzymał pismo z decyzją o odwołaniu. - 20 maja 2020 roku odwołuję pana ze stanowiska dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia, tj. 31 sierpnia 2020 roku - odczytuje treść pisma dr Borowicz.

W związku z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi okoliczności zmiany na stanowisku, Borowicz chce wejść na drogę sądową z uczelnią. - Niestety nie mogę pozwolić sobie na to, żeby po tylu latach pracy fałszowano mój prawdziwy status. Podano mylne informacje, co jest łobuzerstwem. Wchodzę więc na drogę sądową o publiczne szkalowanie poprzez podawanie nieprawdziwych informacji na mój temat - tłumaczy nam Borowicz.

Powody zwolnienia miały być przekazane dyrektorowi słownie i dotyczyć nienajlepszej współpracy w ostatnim czasie. Z rzecznikiem uczelni nie udało nam się dzisiaj ponownie skontaktować. 

Zaskakujące roszady

To nie jedyne zmiany personalne na stanowiskach kierowniczych w ostatnim czasie. 21 kwietnia ze stanowiskiem pożegnał się szef Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Początkowym motywem jego odwołania miało być złe zarządzanie w czasach epidemii. Ostatecznie Remigiusz Małecki, rzecznik urzędu marszałkowskiego, wyjaśniał nam, że powodem jest niezgodność wizji dyrekcji i samorządu województwa w zakresie prowadzenia szpitala. 

Lecznicą przez niespełna miesiąc zarządzała tymczasowo Hanna Filipowicz. 19 maja pełniącym obowiązki został Piotr Matej, dotychczasowy dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej. Pytany przez nas o zainteresowanie konkursem na dyrektora odpowiada, że na razie koncentruje się na zarządzaniu szpitalem w czasie epidemii. - W tej chwili jest za wcześnie, żeby o tym myśleć. Myślimy o bieżących sprawach. O epidemii czy przywracaniu zabiegów planowych - wyjaśnia.

- To nagłe i niespodziewane odwołanie, nie rezygnacja - mówi dr Adam Borowicz:
Dyrektor szpitala przy ul. Sztaszica złożył rezygnację. Tymczasowym szefem jego zastępca