Doradca premiera ds. epidemii: "W szpitalach coraz więcej osób z powikłaniami po covid-19 [AUDIO]

2020-11-18 15:14 Mateusz Kasiak
Doradca premiera ds. epidemii: W szpitalach coraz więcej osób z powikłaniami po covid-19 [AUDIO]
Autor: zdj. ilustracyjne/MK

Coraz więcej osób na oddziały covidowe trafia z powikłaniami - alarmuje jeden z doradców premiera Mateusza Morawieckiego ds. walki z epidemią.

Ja mówi Radiu Eska prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik kliniki chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie - o ile szpitale uporały się z leczeniem pacjentów bezobjawowych lub skąpoobjawoych, o tyle coraz częściej przyjmują chorych z ciężkim zapaleniem płuc i powikłaniami po chorobie.

Leczymy głównie pacjentów z powikłaniami

- Przede wszystkim trafiają do nas pacjenci z powikłaniami. To są ciężko chorzy pacjenci, którym można by pomóc na wcześniejszym etapie. Podkreślam, my nie chcemy tłumów zdrowych pacjentów, ale nie można dopuścić do sytuacji, w której ktoś przesiedzi w domu ciężkie zapalenie płuc, ciężki covid - wyjaśnia prof. Tomasiewicz.

- Do szpitali trafiają teraz przede wszystkim pacjenci z powikłaniami pocovidowymi - mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz

A powodem jest złe leczenie w warunkach domowych i niewłaściwa diagnoza.

- Ludzie zbyt długo są trzymani z objawami ciężkiego zapalenia płuc i ta pomoc czasami przychodzi za późno. Dlatego tak ważna staje się obserwacja. Pacjent musi mieć stan gotowości. Jeśli coś się dzieje, są duszności, wysoka gorączka, należy szukać pomocy medycznej - dodaje.

Jak podkreśla ekspert premiera - w takiej sytuacji lekarz rodzinny powinienem niezwłocznie skierować pacjenta do szpitala.

W Lublinie powstaje szpital tymczasowy