Dofinasowanie na in vitro dla par z Lublina. Jakie warunki trzeba spełniać?

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Dofinasowanie na in vitro dla par z Lublina. Jakie warunki trzeba spełniać?

2023-03-07 13:32

Od 7 marca 2023 roku zainteresowane pary mogą zgłaszać się do trzech wybranych w konkursie podmiotów medycznych, żeby skorzystać z miejskiego wsparcia finansowego do leczenia niepłodności metodą in vitro. Na realizację programu w latach 2023-2025 Miasto przeznaczy ponad 1,5 mln zł.

– Dołączyliśmy do grona samorządów oferujących swoim mieszkańcom wsparcie w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Mamy świadomość tego, że coraz większa liczba osób boryka się z takimi trudnościami, a niepłodność staje się istotnym problemem społecznym. Opracowanie miejskiego programu skierowanego do par zamieszkujących na terenie Lublina oraz finansowanie go z budżetu miasta to nasza odpowiedź na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kwalifikowanie par do programu będzie przeprowadzane zgodnie z kolejnością zgłoszeń do wybranych w konkursie placówek medycznych, a są nimi:

  • Gyncentrum, ul. T. Zana 32a, 20- 601 Lublin;
  • Konsorcjum -  Ab ovo i Centrum Bocian, ul. Relaksowa 26, 20-819 Lublin;
  • Ovum Rozdrodczość i Andrologia, Konopnica 85F, 21-030 Motycz.

In vitro w Lublinie – jak się zgłosić?

Miejski program polityki zdrowotnej dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Będzie to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro.

Miejski program „Dofinansowanie programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin” realizować będą trzy podmioty wybrane w konkursie. Każdy z nich w ciągu 3 lat powinien zrealizować po 100 procedur.

Niezbędne warunki formalne, które należy spełnić to:

  • pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim,
  • zamieszkanie w Lublinie od co najmniej 12 miesięcy (na dzień kwalifikacji do Programu),
  • rozliczanie się z podatków w I lub III Urzędzie Skarbowym w Lublinie.
  • Ponadto para nie może uczestniczyć ani ubiegać się o uczestnictwo równolegle w innym programie o podobnym charakterze, finansowanym ze środków publicznych. Ponadto ubiega się o dofinansowanie tylko u jednego realizatora programu. Adresatem programu są kobiety w wieku 25-40 lat.

Kwalifikowanie par do programu będzie przeprowadzane zgodnie z kolejnością zgłoszeń do wybranych w konkursie placówek medycznych. Pierwszeństwo w przystąpieniu do programu przysługiwać będzie w przypadku schorzeń wymagających leczenia gonadotoksycznego, np. przy chorobie nowotworowej.