Pieniądze

i

Autor: pixabay.com Nie będzie zmian w 500 plus

Dodatek węglowy w Lublinie. Złożyłeś wniosek? Sprawdź stan konta!

2022-09-27 13:01

Kilka dni temu w Lublinie ruszyły wypłaty dodatku węglowego. Miasto otrzymało na ten cel 14,2 mln zł. Pierwsze pieniądze wpływają już na konta lublinian.

W miniony czwartek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina poinformował, że miasto otrzymało już od Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego 14,2 mln zł na wypłatę dodatków węglowych. Na pieniądze oczekiwało wówczas około 6,8 tys. mieszkańców miasta. Wypłaty ruszyły 23 września. Pierwsi na zasilenie kont mogą liczyć ci, których wnioski po nowelizacji ustawy nie wymagają weryfikacji.

- Do dziś (27 września - przyp. red.) wypłaciliśmy dodatek 1934 wnioskodawcom, na łączną kwotę 5 802 000 zł – informuje Magdalena Suduł, specjalistka ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Jak dodaje, do tej pory w Lublinie złożono już łącznie około 6,9 tys. wniosków o dodatek węglowy.

Komu przysługuje dodatek węglowy?

O przyznanie dodatku węglowego może starać się właściciel gospodarstwa domowego, w którym główne źródło ogrzewania to kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, koza, piecokuchnia, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, które obowiązują od 20 września, na jeden adres przysługuje jeden dodatek węglowy (niezależnie od liczby gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym samym adresem). Kwota dofinansowania to 3 tys. zł. Maksymalny czas na wypłacenie dodatku węglowego wynosi dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.

Dodatki dla gospodarstw domowych

Od poniedziałku (26 września) w 10 lokalizacjach na terenie Lublina można składać także wnioski o wypłatę nowych dodatków: do gazu LPG, pelletu, drewna i oleju. Przyjmowane są one w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz w siedzibie głównej i w filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Można starać się o dodatek w wysokości:

  • 3 tys. zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy (oprócz drewna kawałkowego),
  • 1 tys. zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, piec kaflowy lub trzon kuchenny, opalany drewnem kawałkowym,
  • 2 tys. zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł zasilany olejem grzewczym,
  • 500 zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany wyłącznie skroplonym gazem LPG.

Ostateczny termin składania wszystkich wniosków o dodatek węglowy upływa 30 listopada br.