Dobry Start: Zmiany w programie. 70 mln dla dzieci z Lubelszczyzny

2021-07-07 16:27
Dobry Start: Zmiany w programie. 70 mln dla dzieci z Lubelszczyzny
Autor: MTK

Zmiany w naborze do programu "Dobry Start". Można składać już wnioski, ale tylko elektronicznie i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniej program obsługiwały samorządy terytorialne. Wnioski można było składać też w formie papierowej. - Zmiany podyktowane są obserwacjami potrzeb samych obywateli - mówi Mariusz Kidaj, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Z roku na rok coraz chętniej korzystamy z wniosków elektronicznych - dodaje.

Osoby wykluczone cyfrowo nie pozostaną pozostawione same sobie. ZUS podpisał umowę o współpracy z KRUS-em i Pocztą Polską. - Tam dyżurują nasi pracownicy i pomagają w zakładaniu profili na platformie e-usług ZUS. Tłumaczą, jak należy wypełnić wniosek i kto do tego jest uprawniony - wyjaśnia Piotr Waszak, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Z pierwszej pomocy pracowników ZUS skorzystać mogli już dzisiaj mieszkańcy Kazimierza Dolnego i Kraśnika. Jutro urzędnicy pojawią się na pocztach w Kąkolewnicy i w Świdniku.

70 milionów dla Lubelszczyzny

Jednorazowe wsparcie w wysokości trzystu złotych otrzymają uczniowie rozpoczynający rok szkolny. Wnioski mogą składać rodzice dzieci szkół podstawowych i średnich do 20. roku życia​ oraz dzieci z niepełnosprawnością do 24. roku życia, niezależnie od dochodu.

- Pieniądze przeznaczane są na zakupy szkolne. To niezbędny element polskiej polityki prorodzinnej - zauważa Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Tylko na Lubelszczyźnie w tym roku zabezpieczono na ten cel 70 milionów złotych. Od początku trwania programu 228 milionów złotych.

Do świadczenia uprawnionych jest 240 tys. uczniów. Do 6 lipca wpłynęło już ponad 22 tys. wniosków.

Program realizowany jest od 2018 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE