Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą złożyć wniosek o emerytturę lub rentę. Mogą to zrobić po epidemii

2020-05-21 20:15 OM
Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą złożyć wniosek o emerytturę lub rentę. Mogą to zrobić po epidemii
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixbay/Free-Photos

Każdy komu przysługuje emerytura lub renta, a obawia się wizyty w urzędzie może złożyć taki wniosek później. Pieniądze będą wypłacone "wstecz".

Dotychczas emerytura lub renta przysługiwała od miesiąca, w którym został złożony wniosek. W czasie pandemii niektórzy mogą obawiać się wizyt w urzędach. Z pomocą przychodzi tzw. tarcza antykryzysowa.

- Umożliwia ona złożenie wniosku o emeryturę lub rentę później, w terminie do 30 dni od upływu epidemii. Mimo takiego późniejszego wniosku, emerytura lub renta będą przysługiwać także wstecz za wcześniejsze miesiące - nawet od 1 marca - mówi Małgorzata Korba, rzeczni ZUS w województwie lubelskim.

Są jednak dwa warunki. Razem z wnioskiem o emeryturę lub rentę trzeba złożyć oświadczenie i wskazać datę od jakiej ZUS ma przyznać emeryturę lub rentę.

- Po drugie na ten dzień, który jest wskazany w oświadczeniu klient musi spełniać wszystkie kryteria do przyznania świadczenia (np. ukończenie wieku emerytalnego, data powstania niezdolności do pracy) - dodaje Korba. - Na tej samej zasadzie można złożyć później wniosek o świadczenie przedemerytalne, a także o przeliczenie wysokości emerytur lub rent.

Przepisy, które pozwalają na późniejsze złożenie wniosku, nie mają zastosowania do świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku, ani do świadczenia Mama4+.