Do lubelskich gmin trafiło dofinansowanie, który pozwoli na montaż odnawialnych źródeł energii

2020-05-21 13:22 Radosław Siennicki
umowy
Autor: Radosław Siennicki

W sześciu lubelskich gminach zostanie zamontowanych ponad półtora tysiąca odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciele samorządów podpisali w czwartek 21 maja z Urzędem Marszałkowskim umowy na dofinansowanie tych projektów.

Wsparcie otrzymały gminy: Wilkołaz, Mełgiew, Potok Wielki, Batorz, Godziszów oraz Rachanie. Łączna kwota dofinansowania dla wszystkich sześciu samorządów to 23 miliony złotych. Niemal połowa tych środków pochodzi z funduszy unijnych.

Dzięki pozyskanym pieniądzom możliwy będzie montaż ekologicznych urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. O tym, na co Wilkołaz przeznaczy zdobyte środki, mówi wójt gminy Paweł Głąb:

Trzy piece na pellet – każdy o mocy 25 kilowatów oraz 72 instalacje fotowoltaiczne, w tym 66 dla mieszkańców i sześć instalacji na obiektach użyteczności publicznej. Projekt opiewa na łączną kwotę 1 830 000 złotych, z czego 730 tysięcy to jest wnioskowane dofinansowanie.

Najwięcej pieniędzy otrzymała Mełgiew, której udało się uzyskać dofinansowanie na dwa projekty na w sumie niemal 11 milionów złotych. W ramach inwestycji zostaną zakupione i zainstalowane: pompy ciepła, kolektory słoneczne, piece na biomasę oraz ogniwa fotowoltaiczne. Łącznie będzie to ponad 750 urządzeń.