Czy koronawirus naprawdę jest groźny? Kto jest najbardziej zagrożony? Zapytaliśmy epidemiologa [AUDIO]

2020-03-10 15:20
Czy koronawirus naprawdę jest groźny? Kto jest najbardziej zagrożony? Zapytaliśmy epidemiologa [AUDIO]
Autor: pixabay/geralt

Praktycznie codziennie słyszymy o nowym przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce. W naszym województwie nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zachorowania. Jedno jest pewne: część społeczeństwa należy do grupy ryzyka. Co to jest grupa ryzyka?

Grupa ryzyka to osoby, u których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i pojawienia się groźnych dla życia powikłań.

- Są to osoby starsze z chorobami współistniejącymi - mówi lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke, wiceprezes firmy Medisept z Lublina produkującej środki dezynfekujące. - W przypadku koronawirusa są to osoby, które przekroczyły 60 rok życia, a choroby współistniejące to są wszystkie choroby metaboliczne, schorzenia, które współuczestniczą na stałe, są chroniczne. To może być cukrzyca, nowotwór, mogą to  być problemy związane z układem oddechowym. Chcę podkreślić, że na koronawirusa może zachorować każdy, przy czym ta choroba u osób w podeszłym wieku powoduje 20% śmiertelność, czyli jedna na pięć osób umiera.

Więcej na ten temat w rozmowie z lekarzem epidemiologiem Waldemarem Ferschke, wiceprezesem firmy Medisept. Posłuchaj:

Właśnie dla takich osób koronawirus może być bardzo niebezpieczny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka: unikanie skupisk ludzi i częste mycie i dezynfekcja rąk.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE