Więcej mleka daje krowa, która ma swoje imię

i

Autor: Getty Images To jest wniosek wysunięty przez naukowców z Newcastle University - mieli oni w swoich badaniach styczność z krowami. Według nich krowa, do której zwracano się po imieniu, dawała znacznie więcej mleka od tej bezimiennej.

choroby

Człowiek zaraził się ptasią grypą od ssaka. To pierwszy raz w historii

2024-04-02 17:41

W Teksasie (USA) stwierdzono przypadek zarażenia się ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych. To pierwszy przypadek przeniesienia wirusa H5N1 między człowiekiem a innym ssakiem – informuje New Sicientist.

Zarażona osoba przechodzi chorobę bardzo łagodnie, cierpi jedynie na zapalenie spojówek. Obecnie przyjmuje leki przeciwwirusowe i wraca do zdrowia.

Amerykańskie Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) informują, że ryzyko zarażenia ptasią grypą pozostaje niskie. Największe występuje u osób, które miały bezpośredni kontakt z zarażonymi ptakami lub innymi zwierzętami. CDC podkreślają, że mleko pasteryzowane pozostaje bezpieczne, ale należy unikać spożywania surowych produktów mlecznych lub kontaktu z nimi.

Pod koniec marca krowy znajdujące się w gospodarstwach w pięciu stanach USA (Teksas, Kansas, Michigan, Nowy Meksyk i Idaho) uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa H5N1. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) potwierdza, że wirus może rozprzestrzeniać się wśród zwierząt.

CDC informują, że ściśle współpracują z agencjami stanowymi i federalnymi, w tym z USDA, Amerykańską Agencją Żywności i Leków (FDA), oraz lokalnymi władzami do spraw zdrowia w celu monitorowania sytuacji.

Osoba zarażona w Teksasie jest drugim przypadkiem zarażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy odnotowanym w USA; pierwszy został wykryty w Kolorado w 2022 r. Ptasia grypa H5N1 po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występowała jedynie sporadycznie, najczęściej jesienią, po czym znikała. W 2022 r. po raz pierwszy wywołała największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię – na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od stycznia 2003 r. do lutego 2024 r. odnotowała u ludzi 887 zakażeń tym patogenem w 23 krajach na świecie. Niepokojąca jest wysoka śmiertelność. Spośród tych infekcji aż 462 zakończyło się zgonem zainfekowanych pacjentów i pacjentek.

Zobacz zdjęcia: Piekło zwierząt we wsi Kwik. Ujawniono zwłoki i szczątki zwierząt. "Krowy tonęły we własnych odchodach" [DRASTYCZNE ZDJĘCIA 18+]

Rabka–Zdrój: Halina poszła z mężem na spacer i zginęła