Czarna pszczoła wróciła do Polski. Najczęściej zobaczymy ją na Lubelszczyźnie [AUDIO]

i

Autor: zdj. Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Czarna pszczoła wróciła do Polski. Najczęściej zobaczymy ją na Lubelszczyźnie [AUDIO]

2020-06-18 12:10

Wróciły do Polski po 50 latach. Zniknęły z powodu silnej urbanizacji. Ponownie pojawiły się głównie w wyniku ocieplenia klimatu i przywrócenia prastarych siedlisk. A są nimi m.in. konary drzew, ogródki działkowe czy drewniane konstrukcje człowieka.

Zadrzechnie czarnorogie, bo o nich mowa, zwane też pszczołami czarnymi, bywają mylone z trzmielami. Od pszczoły miodnej są zdecydowanie większe. Kiedy dobrze znane nam owady mierzą około centymetra, czarne lub fioletowe pszczoły mają po trzy centymetry, a nawet więcej.

- To co ją wyróżnia to oczywiście barwa. Jest cała czarna. Ma piękne, mieniące się w słońcu fioletowo-niebieskie skrzydła. Nie da się jej pomylić z jakąkolwiek inną pszczołą - mówi Radiu Eska prof. Aneta Strachecka z Zakładu Pszczelnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Pszczoły czarne najliczniej zasiedliły Lubelszczyznę. Pojawiają się także w okolicach Wrocławia. Do tej pory nie odnotowano innych siedlisk.

- To Wrocław i Lubelszczyzna. Na razie nie mamy sygnałów, że tę pszczołę zauważono gdzieś indziej. Na stałe jest w Wisznicach niedaleko Chełma, w okolicach Prawiednik, nad Zalewem Zemborzyckim, w okolicach torów kolejowych w Lublinie w stronę Nałęczowa, w okolicach Botanika, oraz w rejonie ulicy Sowińskiego przy Uniwersytecie Przyrodniczym - tłumaczy profesor Strachecka.

Owady nie są niebezpieczna dla człowieka. Jeśli ktoś je zaobserwuje może pomóc w badaniach i zrobić zdjęcie z bezpiecznej odległości. Potem wystarczy skontaktować się z Zakładem Pszczelnictwa UP w Lublinie.

- Czarna pszczoła wróciła do Polski. Zadomowiła się na Lubelszczyźnie - mówi prof. Aneta Strachecka

Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]

Pytanie 1 z 18
Według jednej z legend kot ocalił Mahometa przed:
Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]
Małe bażanty złociste w ZOO w Muszynie