Co zrobić ze zużytymi bateriami, żarówkami i lekami? To odpady niebezpieczne

i

Autor: OM

Co zrobić ze zużytymi bateriami, żarówkami i lekami? To odpady niebezpieczne [WIDEO]

2020-07-02 15:57

Papier - do niebieskiego, plastik - do żółtego, a gdzie na terenie Lublina wyrzucić zużyte żarówki, puste puszki po farbie, czy zepsuty sprzęt? Na pewno nie do zmieszanych!

Są to odpady, które zaliczamy do kategorii niebezpiecznych. Nie możemy więc wyrzucać ich do zwykłego kosza, ponieważ mogą one zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Ich unieszkodliwianie może odbywać się tylko w specjalnie do tego przeznaczonych zakładach.

Jak segregować odpady niebezpieczne?

- Na terenie Lublina jest 16 specjalnie oznakowanych kontenerów na odpady niebezpieczne - mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. - W trakcie remontów, kiedy wykorzystujemy różne farby i rozpuszczalniki, tego typu substancje niebezpieczne można do tych pojemników przekazać. Do nich także można wyrzucić opakowania po środkach ochrony roślin, zużyte świetlówki, baterie i leki. Są to takie białe pojemniki z czerwonymi paskami.

Poza tym przeterminowane leki można bezpłatnie oddać w 94 aptekach na terenie Lublina. Do takich pojemników można wrzucić dowolną ilość leków.

- Problematyczne są też elektroodpady - dodaje Smal-Chudzik. - Są one odbierane w takich cyklicznych zbiórkach organizowanych w każdą ostatnią sobotę miesiąca, głównie spod wyznaczonych punktów przy hipermarketach. Na terenie miasta mamy też takie kontenery na małe elektroodpady, czyli na ten mały sprzęt typu suszarki, prostownice do włosów, itp.

Wykaz wszystkich punktów gdzie możemy wyrzucić odpady niebezpieczne, elektrośmieci i przeterminowane leki znajduje się na stronie Urzędu Miasta Lublin.