To Światłowid, nowy koziołek [GALERIA]

i

Autor: OM

QUIZ

Co wiesz o lubelskich koziołkach? Quiz z wiedzy o Historycznym Szlaku Lubelskiego Koziołka

2023-11-29 15:25

Historyczny Szlak Lubelskiego Koziołka tworzą niewielkie rzeźby, które można spotkać w kilku miejscach Lublina. Figurek przybywa z każdym rokiem, ale dziś chcemy sprawdzić, ile wiecie o koziołkach, które do tej pory pojawiły się w mieście w ramach tej inicjatywy. Zachęcamy do rozwiązania naszego quizu! Znajdziecie go poniżej.

Nie bez powodu Lublin przez wiele osób nazywany jest „kozim grodem”. W końcu to właśnie koziołek dumnie widnieje w herbie stolicy Lubelszczyzny i to z nim związane są też niektóre miejskie legendy. W związku z tym kilka lat temu powstał pomysł utworzenia Historycznego Szlaku Lubelskiego Koziołka, za który odpowiada Fundacja Lubelskie Koziołki. W jego ramach w Lublinie z każdym rokiem pojawiają się nowe rzeźby koziołków wyposażonych w atrybuty symbolizujące ważne dla miasta postaci czy działania.

Koziołek Onufry gra na schodach Ratusza. Lublin ma kolejną atrakcję turystyczną.

Historyczny Szlak Lubelskiego Koziołka w Lublinie powiększy się o kolejne rzeźby?

Obecnie (stan na początek listopada 2023 r.) Historyczny Szlak Lubelskiego Koziołka liczy 7 rzeźb, które można zauważyć spacerując po mieście. Wiadomo jednak, że takich figurek z biegiem czasu będzie się pojawiać coraz więcej! Warto dodać, że w planach na najbliższe miesiące jest powstanie rzeźby koziołka-żużlowca, który ma nawiązywać do mistrzowskiej drużyny Platinum Motoru Lublin. Jednak aby tak się stało, konieczne jest zdobycie funduszy na ufundowanie takiej figurki. W internecie trwa zbiórka na ten cel.

Quiz wiedzy o lubelskich koziołkach

Dziś chcemy sprawdzić, co wiesz o Historycznym Szlaku Lubelskiego Koziołka! Jak dobrze znasz tworzące go rzeźby? Czy potrafisz wymienić ich imiona? Sprawdźmy to! W poniższym quizie mamy dla ciebie 10 pytań dotyczących właśnie szlaku lubelskiego koziołka. Tylko najlepsi mogą liczyć na zdobycie maksymalnej liczby punktów! To co, zaczynamy? Powodzenia!

Co wiesz o Historycznym Szlaku Lubelskiego Koziołka?

Pytanie 1 z 10
Który koziołek pojawił się w Lublinie jako pierwszy?

Zobacz także: Oto najnowsza figurka w ramach Historycznego Szlaku Lubelskiego Koziołka

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE