Modlitwa

i

Autor: Ben White / Unsplash

quiz

Chodzisz do kościoła? Sprawdź, jak dobrze znasz pacierz! Quiz

2023-11-03 15:02

W Polsce maleje liczba osób uczęszczających na msze, za to rośnie liczba apostazji. Nie zmienia to jednak faktu, że większość z nas wychowywała się blisko wiary katolickiej. Niezależnie od tego, czy utożsamiasz się z tym wyznaniem, czy nie – swoją wiedzę (lub pamięć) warto sprawdzić! I od tego właśnie jest nasz quiz.

W polskich kościołach co roku odbywa się liczenie wiernych. Od 2020 r. przez pandemię było to utrudnione, dlatego przyjrzyjmy się statystykom sprzed zarazy. W 2018 r. we mszy uczestniczyło 38,2 proc. katolików i katoliczek, natomiast rok później było to już 36,9 proc. Coraz częściej słychać też o malejącej liczbie uczniów i uczennic chodzących na lekcje religii w szkołach i kryzysie liczby alumnów w seminariach. Rośnie za to grupa osób „wypisujących się” z Kościoła, czyli dokonujących apostazji. Wg badania CBOS, w latach 1992-2021 spadek wierzących w Polsce spadł z 94 proc. do 87,4 proc., z czego najwięcej wśród osób między 18. a 24. rokiem życia.

Pacierz – z czego się składa?

Polska nazwa „pacierz” została zapośredniczona z języka czeskiego (cz. páteř), ale wywodzi się z łacińskiego początku modlitwy „Ojcze nasz” (łac. Pater noster). Pacierz może różnić się stopniem rozbudowania, ale zwykle składa się z sześciu modlitw. Sprawdź, ile z nich pamiętasz!

Jesteś katolikiem? Sprawdź, jak dobrze znasz pacierz! Quiz

Pytanie 1 z 10
Co to jest „Modlitwa Pańska”?
Przed kradzieżą się modlił. Teraz szuka go policja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE