Biomed Lublin inwestuje w Centrum Badawczo-Rozwojowe. Pomoże chorym na gruźlicę i raka [AUDIO, ROZMOWA]

2020-10-06 15:00
Biomed Lublin inwestuje w Centrum Badawczo-Rozwojowe. Pomogą chorym na gruźlicę i raka [AUDIO]
Autor: zdj. MK Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomed Lublin

Firma Biomed Lublin, która jako pierwsza na świecie wyprodukowała lek na COVID-19 teraz chce pomagać innym pacjentom, rozszerzając prace nad szczepionką przeciw gruźlicy i nad lekiem przeciw nowotworowi pęcherza moczowego. Spółka jeszcze w tym roku w Lublinie rozpocznie budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Lublinie.

- Mówimy o szczepionce przeciwgruźliczej BCG i preparacie stosowanym w raku pęcherza moczowego onko BCG - mówi Radiu Eska Piotr Fic, wiceprezes Biomed Lublin.

Leki deficytowe

- To produkty deficytowe. Nie ma na świecie firmy, która byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie ani na szczepionkę przeciw gruźlicy, ani na lek typu onko BCG. Rak pęcherza moczowego jest jednym z najbardziej zjadliwych wśród mężczyzn. To duże zagrożenie. Wszelkie prace, które mają zwiększyć efektywność terapii powinny być troską każdej firmy, która zajmuje się działalnością produkcyjną, szczególnie w obszarze leków deficytowych. I to jest nasz cel. Zwiększać dostępność i efektywność terapii - wyjaśnia prezes Fic.

Dofinansowanie lubelska spółka uzyskała już w 2018 roku z ministerstwa inwestycji i rozwoju. Tym razem projekt jest znacznie większy, a prace bardziej zaawansowane.

- W porównaniu z poprzednim planem ten projekt jest większy. Będziemy budowali odrębny budynek przy ul. Głównej w Lublinie. To istotna inwestycja dla naszej firmy - dodaje prezes Fic.

Budowa Centrum rozpocznie się pod koniec tego roku. Do 2025 roku CBR będzie prowadziło działalność badawczo-rozwojową nad swoimi lekami.

Wartość inwestycji to 50 milionów złotych, z czego 60 procent stanowi dofinansowanie unijne z grantu ministerstwa funduszy i polityki regionalnej, a 40 procent to wkład własny firmy.

Więcej o CBR w rozmowie Mateusza Kasiaka z Piotrem Ficem, wiceprezesem Biomed Lublin
Badanie wątroby w Lublinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE