Bilet na mecz za krew. Stacje krwiodawstwa ratują się czym mogą. Rekordowe braki w szpitalach

2022-05-25 13:11
Bilet za krew
Autor: Mateusz Kasiak, zdj. Motor Lublin

Najbardziej brakuje grup 0- i 0+. Potrzebne jest też osocze. Lekarze apelują, bo zapotrzebowanie rośnie w ogromnym tempie. Chętnych ubywa, stąd zachęty dla krwiodawców są coraz bardziej oryginalne.

Stali krwiodawcy są, ale potrzebują ciągłej mobilizacji. - Do tego potrzeba nowych chętnych - mówi nam Paweł Filip, dyrektor działu promocji i marketingu RCKiK w Lublinie. Stąd lubelska stacja organizuje dobrze znane kampanie, ale i realizuje zupełnie nowe pomysły.

Ostatnio we współpracy z Motorem Lublin rozdaje bilety na mecze żużlowe. - Codziennie pierwsze 50 osób, które odda krew dostanie wejściówki - zachęca Paweł Filip.

Bilety można zdobyć w poniedziałki, wtorki, środy i w piątki. Warto więc krew oddawać. Najważniejsza jest jednak idea, czyli ratowanie ludzkiego życia.

Akcja organizowana jest po raz kolejny. Podczas poprzedniej udało się zebrać tonę krwi. A tylko RCKiK w Lublinie dziennie wydaje do 200 jednostek krwi.

- Można więc uznać ten rok za wyjątkowy pod tym względem. Ta ilość zapewnia funkcjonowanie placówek medycznych i my musimy im to dostarczyć - mówi nam Filip.

Skąd takie potrzeby? - Szpitale wykonują coraz więcej skomplikowanych zabiegów. Duże spustoszenie wywołała też pandemia. W regionie buduje się – co naturalne – coraz więcej nowych miejsc - tłumaczy.

Krew można oddawać w Lublinie przy Żołnierzy Niepodległej 8 i w stacjach regionalnych. Centrum prowadzi też akcje terenowe. Najbliższe w Modliborzycach (27 maja), w Lubartowie (28 maja), w Wilkołazach (29 maja) i Terespolu (30 maja).

Szczegóły i pełny harmonogram na stronie RCKiK w Lublinie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE