Metoda dozymetryczna w Lublinie

i

Autor: Mateusz Kasiak Metoda dozymetryczna stosowana jest na Lubelszczyźnie po raz pierwszy.

Bezpieczne i szybkie leczenie onkologiczne. W Lublinie testują nowoczesną metodę

2022-05-24 16:58

Zakład Radioterapii SPSK1 w Lublinie wprowadził nową metodę dla pacjentów onkologicznych. Dozymetria in vivo ma poprawić bezpieczeństwo samego naświetlania, a co za tym idzie - leczenie jest skuteczniejsze. Oznacza to też mniej cierpienia dla pacjenta.

Należy podkreślić, że dozymetria nie jest sposobem leczenia. To kontrola jakości napromieniania zmian czy guzów. Technikę stosuje w czasie radioterapii.

- Pacjent najpierw trafia do szpitala, analizowana jest jego karta i historia choroby - mówi dr n.med. Aleksandra Kozłowska, szefowa Zakładu Radioterapii przy Radziwiłłowskiej 13.

Następnie chory kwalifikowany jest na terapię. Lekarz wyznacza obszar naświetlania, a fizycy przygotowują odpowiednie wiązki. - Dzięki programowi dozymetrycznemu, w trakcie terapii możemy sprawdzić czy zaplanowana dawka jest właściwa - tłumaczy dr Kozłowska.

Pod okiem Barbary Varenne, fizyczki medycznej z Francji, z nowych rozwiązań technologicznych szkolą się właśnie pracownicy lubelskiego szpitala.

- Podczas terapii sprawdzamy jaką dawkę pacjent otrzymał i czy jest to dawka przepisana przez lekarza - wyjaśnia Varenne. Dane w czasie rzeczywistym weryfikowane są z zaleceniami lekarza. 

Metoda ta jest i precyzyjna, i bezpieczniejsza dla pacjenta. - Jest naświetlone to, co ma być. Czasem wykrywamy też problemy, np. przesunięcia chorego w trakcie terapii - dodaje.

To właśnie te dokładne wyliczenia pozwalają ustalić, dlaczego z pacjentem coś się dzieje. - Możemy też uniknąć niepożądanych skutków - twierdzi Kozłowska. - Na przykład nadmierne chudnięcie może oznaczać, że dawki dobierane są niewłaściwie - zaznacza.

Co jeśli i lekarz się pomylił? - Wszystko odbywa się według sztuki medycznej - dodaje Varenne.

Nie tylko nowocześnie, ale i szybko

Zakład ma dwa nowoczesne akceleratory do teleradioterapii i naświetlań śródoperacyjnych. Już 7 czerwca ma odbyć się pierwsza tego typu radioterapia u pacjenta z rakiem trzustki. - W tym celu nawiązaliśmy współpracę z lekarzami z Salzburga - mówi Kozłowska.

Specjaliści z Radziwiłłowskiej przygotowują się też do zabiegu napromieniowania całego ciała u pacjentów, u których przeszczepiany będzie szpik.

W ośrodku leczone są niemalże wszystkie typy nowotworów. - Głównie są to nowotwory piersi, układu pokarmowego, płuca, raki skóry, nowotwory hematologiczne i guzy przerzutowe - słyszymy.

Chorzy przyjmowani są właściwie od ręki. - Czas oczekiwania to w tej chwili właściwie kilka dni - podkreśla szefowa radioterapii.

Od 2018 roku placówka przyjęła 1600 pacjentów. Większość w systemie dziennym. Ośrodek ma jednak 23 łóżka w świeżo wyremontowanym budynku. Hotel jest darmowy. Refunduje go NFZ. Chorzy, którzy potrzebują leczenia szpitalnego mają zapewnione też miejsca w sąsiedniej Klinice Chirurgii Onkologicznej.

Metoda dozymetryczna w Lublinie

i

Autor: Mateusz Kasiak SPSK1 jest jednym z pierwszych szpitali w Polsce, który wdrożył dozymetrię in vivo jako metodę kliniczną
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE