„Baobab” w Lublinie. To będzie nowe miejsce spotkań i integracji w mieście. Zobacz!

2023-01-23 14:11

Trwają ostatnie szlify przed otwarciem nowej przestrzeni integracyjnej w samym sercu Lublina. Już niebawem w ścisłym centrum miasta będzie można odwiedzić „Baobab”.

Nowe miejsce, mające służyć spotkaniom i integracji pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami Lublina a uchodźcami i uchodźczyniami, którzy w naszym mieście znalazły schronienie, powstaje przy Krakowskim Przedmieściu 39b. „Baobab”, bo właśnie taką nazwę będzie nosić nowa placówka, oficjalnie otworzy się w drugiej połowie lutego.

– Przestrzeń „Baobab” jest kolejnym etapem współpracy Miasta Lublin ze środowiskiem lubelskich organizacji pozarządowych w obliczu napływu uchodźców wywołanego wojną w Ukrainie. Mam nadzieję, że to miejsce będzie nie tylko symbolicznym punktem na mapie integracji społecznej w naszym mieście. Dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie zbudować trwały element współpracy, działający nie jako krótkotrwały projekt. Wierzę, że „Baobab” będzie symbolem otwartego, współpracującego i włączającego miasta, jakim zdecydowanie jest Lublin – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W prace nad powstaniem „Baobabu” zaangażowały się liczne lubelskie organizacje pozarządowe oraz międzynarodowe. Prowadzeniem tej przestrzeni zajmie się Stowarzyszenie Homo Faber, które wciąż będzie współpracowało przy tym z innymi podmiotami.

– „Baobab” będzie miejscem spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Do tworzenia oferty społecznej, kulturalnej, integracyjnej i włączającej zapraszane będą inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, także organizacji migranckich i mniejszościowych. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań będzie kierowana do społeczeństwa przyjmującego – mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.

Jaką pomoc będzie można uzyskać w „Baobabie”? 

– Pomoc udzielana w „Baobabie” oferowana będzie przez międzynarodowy, międzysektorowy zespół składający się z pracowników organizacji pozarządowych doświadczonych w pracy na rzecz społeczności migranckich, pomocy humanitarnej i praw człowieka oraz urzędników miejskich na co dzień zajmujących się partycypacją społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi, polityką integracji cudzoziemców i równym traktowaniem. Wypracowane rozwiązania zaś wejdą na trwałe w system zarządzania miastem – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina.

W nowe przestrzeni dostępna będzie także infolinia dla uchodźców, a miasto zapowiada, że wraz z biegiem czasu oferta usług oraz spotkań i warsztatów świadczonych w „Baobabie” będzie się powiększać.