Akademiki tylko dla zaszczepionych? To zależy od nowych decyzji

2021-07-28 13:05
Akademiki tylko dla zaszczepionych? To zależy od nowych decyzji
Autor: zdj. Bartosz Proll, UMCS/Szczepienia Zakładowe UMCS

Na razie żadna z lubelskich uczelni nie przewiduje miejsc w domach studenckich tylko dla zaszczepionych. Przypomnijmy, decyzję tę podjęły władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Nie ma na razie podstawy prawnej, aby zabronić studentom niezaszczepionym zamieszkać w akademikach - mówi nam Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

I dodaje: Dlatego nie planujemy wprowadzenia takich obostrzeń. Wszystko będzie jednak zależeć od aktualnej sytuacji w kraju i stanu prawnego.

Uczelnia nie rozpoczęła jeszcze kwaterowania żaków. Proces ten rozpoczęła już największa uczelnia w regionie. Choć Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej również nie melduje w swoich domach tylko zaszczepionych, zmniejszył limity miejsc.

- Średnie obłożenie akademików będzie wynosiło ok. 75 proc. Pierwsza tura przyjmowania wniosków o przyznanie miejsc w akademikach już się odbyła - tłumaczy Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Kwaterować jedynie zaszczepionych nie planują także pozostałe lubelskie uczelnie. Na tak kontrowersyjne kroki zdecydował się rektor Uniwersytetu Śląskiego. Studenci przy rekrutacji szczepienie przeciw COVID-19 mają potwierdzać zaświadczeniem lub certyfikatem covidowym.

Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji - pisze prof. Ryszard Koziołek, rektor UŚ w liście do studentów.

Rektor powołuje się też na aktualne przepisy prawne. Wspomina również o stanie zdrowia studentów. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób miałby być on weryfikowany.

- Zapewniam Państwa, że opracowując szczególne warunki zakwaterowania w akademikach w czasie epidemii, uwzględnimy aktualny stan prawny oraz indywidualny stan zdrowia, który nie pozwala części z Państwa przyjąć szczepionki - odpowiada rektor w piśmie wyjaśniającym procedury kwaterowania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE