2 tys. zł miesięcznie. To sposób na braki kadrowe w szpitalu w Hrubieszowie. Trwa nabór [AUDIO]

i

Autor: zdj. miasto.hrubieszow.pl Szpital Powiatowy im. św. Jadwigi Królowej w Hrubieszowie

2 tys. zł miesięcznie. Sposób na braki kadrowe w szpitalu w Hrubieszowie. Trwa nabór wniosków [AUDIO]

2020-07-29 15:56

Nawet dwa tysiące złotych miesięcznie, wysokie zarobki po stażu, a także pomoc w znalezieniu mieszkania mają zachęcić studentów ostatnich lat medycyny i pielęgniarstwa do pracy w Hrubieszowie. Właśnie ruszył nabór wniosków. Na chętnych z każdego kierunku czeka po minimum trzy miejsca. - Zainteresowanie jest duże - mówi Radiu Eska lek. Dariusz Gałecki, dyr. szpitala w Hrubieszowie.

- Dostajemy i telefony, i maile. Zainteresowanie jest duże. Największej liczby wniosków spodziewamy się po wakacjach. Zarówno na studentów pielęgniarstwa, jak i medycyny czeka po minimum trzy miejsca - wyjaśnia dyr. Gałecki.

W razie dużego zainteresowanie władze starostwa hrubieszowskiego, które fundują program są w stanie zwiększyć liczbę miejsc. - Może to być nawet pięć miejsc. Program jest zresztą wieloletni. Trudno w jeden rok nadrobić braki kadrowe. A potrzebujemy głównie chirurgów, pulmonologów, anestezjologów, neurologów, internistów, lekarzy POZ. Przydałby się kardiolog - dodaje Gałecki.

Studenci medycyny piątego i szóstego roku dostaną po 2 tysiące miesięcznie.

Starostwo powiatowe zdecydowało się rozszerzyć program o studentów pielęgniarstwa. 

Wnioski składać mogą żacy ostatnich lat studiów licencjackich i magisterskich. W tym przypadku kwota stypendium wynosi do 1200 złotych miesięcznie.

- Kadra pielęgniarska w naszym szpitalu starzeje się. Średnia wieku to 53-54 lata. Zdecydowaliśmy się więc uruchomić program stypendialny właśnie dla pielęgniarek - tłumaczy dyrektor.

Do spełnienia jest jednak kilka warunków. Stypendysta nie może powtarzać roku i musi zadeklarować pracę w szpitalu przez co najmniej trzy lata po ukończeniu stażu lekarskiego lub uzyskania prawa do wykonywania zawodu przez pielęgniarkę.

Program kierowany jest głównie do studentów uczelni medycznych z Lublina, Warszawy, Rzeszowa i z Białegostoku, na których według statystyk studiuje najwięcej osób z województwa lubelskiego.

Pomysł fundowanego stypendium chwali dr n. med. Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Ważne tylko, żeby ci, którzy podpiszą umowę ze starostwem powiatowym i ze szpitalem w przyszłości spotkali się z życzliwością, otwartością na postulaty takie, jak wybór rezydentury, dogodne warunki mieszkaniowe. Wiem, że starostwo myśli o tym - mówi nam Matysiak.

- Myślimy o tym. Mamy przy szpitalu budynek hotelowy. Możemy pomóc też w wynajmie mieszkania. Gwarantujemy dobre warunki finansowe z możliwością negocjacji w różnych formach umów. Cały czas doposażamy się, żeby stworzyć dobrą bazę dla naszych pracowników - mówi dyr. Gałecki.

- Obserwujemy duże zainteresowanie naszym stypendium - mówi lek. Dariusz Gałecki, dyr. szpitala w Hrubieszowie
Sztuczna kość - wynalazek przyszłości stał się teraźniejszością