2,9 tyś osób z województw lubelskiego w kwietniu zarejestrowało się jako bezrobotni

i

Autor: Free-Photos, pixabay

2,9 tys. osób z województwa lubelskiego w kwietniu zarejestrowało się jako bezrobotni

2020-05-08 19:31

Na koniec miesiąca zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy naszego regionu było 74 285 osób. W samym kwietniu jako bezrobotni zarejestrowało się 2876 osób. To o 4 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Jak sytuacja wygląda w powiatach?

— Wydaje się, że to początek pewnego procesu, który przez najbliżej czas będzie miał miejcie – przyrostu liczby osób bezrobotnych.Największy przyrost w kwietniu odnotowano w Łukowie, to aż o 9,2 procent, w powiecie lubelskim o 7,1 procent i w Zamościu 7 punktów procentowych. Jeżeli chodzi o powiat kraśnicki to przyrost był nieduży i wynosił 1,2 procent, a w powiecie zamojskim 6,5. — mówi Andrzej Pruszkowski Dyrektor WUP.

Jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy to zgłoszono ich w kwietniu 2343.

— Trudno o rzetelne prognozy, ze względu na to, że sytuacja jest zupełnie nadzwyczajna. Prawdopodobnie przyrost bezrobocia w skali ogólnokrajowej w tym roku może wynieść nawet do 50 procent. Więc jeżeli obecnie średnia w kraju wynosi około 5 punktów procentowych to może wzrosnąć nawet do 7,5 na koniec roku. — dodaję Pruszkowski.  
 
Według szacowań dynamika wzrostu bezrobocia w województwie lubelskim może być słabsza niż średnia krajowa. W regionie jest mniej wielkich zakładów przemysłowych, które działają na skalę międzynarodową. W województwie dominuje rolnictwo i wiele mikro, i małych przedsiębiorstw, które są bardziej elastyczne.  

— Możemy szacować, że na koniec roku poziom bezrobocia może się wynieść już w okolicach 10 procent w skali województwa. Jednak wszystko zależy od tego co się zadzieje na rynku i jak szybko zostaną odblokowane poszczególne sektory gospodarki. — informuje dyrektor WUP

Wojewódzki Urząd Pracy podejmuje szereg działań, by utrzymać miejsca pracy. Do placówki wypłynęło już około tysiąca wniosków od pracodawców. Do tej pory dzięki środkom, które rozdysponował WUP 13 tysięcy osób zachowało posady. Ponadto podejmowane są działania przez publiczne służby zatrudnienia na poziomie powiatowym, około 12 tysięcy mikro pożyczek zostało udzielonych na kwotę około 60 mln złotych.

Dzięki temu typu działań zmniejszyły się zapowiedzi zwolnień grupowych. Zwolnienia grupowe zapowiedziało w kwietniu 7 firm. Dotyczyły łącznie 250 miejsc pracy, a w rezultacie zwolniono z tego tytułu 2 osoby, a od początku roku 17. Część zapowiadających zwolnienia wcześniej firm wycofało się z tego zamiaru korzystając z tarczy antykryzysowej.