Z nieba spadną szczepionki. W połowie września rozpocznie się akcja szczepienia lisów

2020-09-09 10:39 mżet
Ruszają szczepienia lisów
Autor: pixabay.com

Charakterystyczne kapsułki o intensywnym rybnym zapachu już od 14 września zaczną pojawiać się na miejscowych łąkach, polach i w lasach. W środku będzie substancja weterynaryjna - szczepionka przeciw wściekliźnie przeznaczona dla puchatych rudzielców. Gmina Łomża apeluje, żeby ich nie dotykać- szczepionkę z ludzkim zapachem lis będzie omijał. W tym czasie warto też szczególnie pilnować zwierząt domowych.

Szczepienia lisów wolno żyjących prowadzone są na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny.

Zrzucane przynęty mają charakterystyczny kształt: to brunatne stożkowate krążki. Wewnątrz zawierają one blistry z płynną substancją weterynaryjną. Gmina Łomża apeluje, aby nie dotykać przynęt - te, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy.Warto też szczególnie zadbać w tym czasie o nasze zwierzęta domowe-  psy należy trzymać na smyczy, a koty lepiej zostawić w domach. Intensywnie rybny zapach przynęt może skusić domowego pupila. W razie kontaktu psa lub kota z lisią przynętą należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.  Substancja może być potencjalnie groźna także dla ludzi, zwłaszcza, kiedy dostanie się do błon śluzowych.

Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Zrzut szczepionek potrwa około 2 tygodni. Akcja ruszy 14 września.