Wiemy, jak szpital w Łomży będzie działać od 1 czerwca - nie będzie już zakaźnym

2020-05-22 16:44 mszzz
Szpital Wojewódzki w Łomży
Autor: mszzz

Część oddziałów łomżyńskiej placówki zacznie znowu przyjmować "zwykłych" pacjentów z Łomży i regionu, a kilka będzie nadal obsługiwało pacjentów zakażonych i z podejrzeniem koronawirusa z całego województwa podlaskiego. Zapadła decyzja o stopniowym przywracaniu pracy placówki do stanu sprzed przekształcenia w jednoimienny zakaźny. Znamy szczegóły.

1 czerwca Szpital Wojewódzki w Łomży zacznie działać inaczej - nasz szpital, jako pierwsza placówka w kraju, zostanie częściowo odmrożony - do łomżyńskiej jednostki będą trafiać zarówno pacjenci zakażeni i z podejrzeniem koronawirusa, jak i pacjenci bez Covid-19. Taką decyzję podjął Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. Działalność ma wznowić też 27 poradni lekarskich.

Które oddziały nadal będą przeznaczone dla osób zakażonych i z podejrzeniem Covid-19? W sumie będzie to 7 z 22 oddziałów: Nefrologiczny ze Stacją Dializ, Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki,   Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Patologii Ciąży, Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym, Chorób Płuc i Gruźlicy, Obserwacyjno-Zakaźny, a także Okulistyczny.

Pozostałe oddziały łomżyńskiego szpitala mają przyjmować pacjentów niezakażonych koronawirusem już 1 czerwca. Jak poinformował nas Jacek Roleder, pełniący obowiązki dyrektora łomżyńskiego szpitala, obecnie trwają już przygotowania do ponownego "otwarcia" placówki i ten termin może nieco się wydłużyć. Dodaje, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane "nagłe przypadki".

Organizacyjne przygotowania trwają, jest wiele problemów, które trzeba omówić, przekierować ruch pacjentów, ruch personelu, ruch pacjentów z "covidem" i bez "covida". Nad tym cały czas w szpitalu dyskutujemy[...] Na początku na pewno otworzymy się na pacjentów, nazwijmy to, nagłych. Planowe przypadki pewnie będziemy przyjmować z jakimś opóźnieniem - informuje Jacek Roleder, pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Jacek Roleder, pełniący obowiązki Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Przypomnijmy, że szpital w Łomży przez ponad 2 miesiące pełnił funkcję jednoimiennego zakaźnego - przez ten czas w szpitalu przebywało niewielu pacjentów z koronawirusem i jego podejrzeniem. To był główny powód częściowego odmrożenia placówki. W tej chwili w szpitalu przebywa 8 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

1 czerwca nastąpi jeszcze kolejna zmiana w naszym szpitalu - oficjalnie stanowisko dyrektora obejmie Jarosław Pokoleńczuk, który przez ostatnie kilka lat był szefem szpitala w Mońkach.