W jakich branżach łatwo o zatrudnienie w Łomży?

2022-06-06 8:00
W jakich branżach łatwo o zatrudnienie w Łomży?
Autor: mat. prasowy

Łomża to malownicze miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Narew. Stanowi atrakcję dla turystów i jest przyjazne dla mieszkańców. Zastanawiasz się jednak, jak wygląda rynek pracy w Łomży? Chcesz wiedzieć, w jakich branżach najłatwiej znaleźć tutaj zatrudnienie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Rynek pracy w Łomży: charakterystyka

W Łomży ponad połowa mieszkańców jest aktywna zawodowo. Najwięcej osób pracuje w sektorze usługowo-handlowym oraz branży przemysłowej i budowlanej. Tylko niewielka część mieszkańców miasta trudni się rolnictwem, a jeszcze mniej osób pracuje w sektorze finansowym.

W Łomży działa kilka dużych i znaczących przedsiębiorstw. Jednym z nich jest Browar Łomża. Poza tym warto wymienić firmy takie jak PEPEES S.A, Betobest czy Przedsiębiorstwo Wielobranżowe “ZIEJA”.

W Łomży można znaleźć pracę zarówno na cały etat, jak i w niepełnym wymiarze godzin. Pracodawcy oferują zatrudnienie w oparciu umowę o pracę, zlecenie i o dzieło. Wielu Łomżan pracuje zdalnie, a część prowadzi własną działalność gospodarczą.

Praca w Łomży a wynagrodzenie

Średnie pensje brutto w poszczególnych sektorach w Łomży wynoszą:

 • sektor przedsiębiorstw - 5519 zł,
 • przemysł - 5645 zł,
 • przetwórstwo przemysłowe - 5634 zł,
 • budownictwo - 6910 zł,
 • handel i naprawa pojazdów samochodowych - 4968 zł,
 • transport i gospodarka magazynowa - 4819 zł,
 • zakwaterowanie i gastronomia - 3797 zł,
 • informacja i komunikacja - 6687 zł,
 • obsługa rynku nieruchomości - 5197 zł,
 • administrowanie i działalność wspierająca - 3977 zł.

Zawody deficytowe w Łomży

Jak podaje “Barometr Zawodów”, obecnie najłatwiej pracę w Łomży, można znaleźć w następujących branżach:

 • drogowa i inżynieryjno-instalacyjna: geodeci i kartografowie, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • transportowo-spedycyjno-logistyczna: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • ochrona zdrowia: lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci,
 • oświata: nauczyciele przedmiotów zawodowych,
 • pomoc społeczna: pracownicy socjalni, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych.

Zwiększone zapotrzebowanie jest również na sprzedawców i kasjerów, szefów kuchni, księgowych i pracowników sprzedaży internetowej. 

Aktualne oferty pracy w Łomży - wymagania pracodawców

W przypadku ofert pracy na stanowiska kierownicze lub specjalistyczne, konieczne jest posiadanie wymaganych uprawnień, a nierzadko także doświadczenia w branży. Z kolei firmy poszukujące pracowników fizycznych, wymagają od kandydatów dobrego stanu zdrowia oraz siły fizycznej. Natomiast jeśli chodzi o pracowników, których obowiązkiem będzie obsługa klienta, liczą takie kompetencje miękkie, jak: cierpliwość, wysoka kultura osobista, otwartość, komunikatywność oraz znajomość technik negocjacyjnych i/lub sprzedażowych.

Jak znaleźć pracę w Łomży?

Najwięcej ofert pracy w Łomży znajduje się w Internecie. Wystarczy skorzystać z dowolnej wyszukiwarki, aby zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami w mieście i okolicy. Innym sposobem na poszukiwanie pracy jest udanie się do lokalnego urzędu pracy lub działającego na terenie Łomży biura pracy. Zawsze też można popytać wśród rodziny i znajomych, czy w firmie, w której pracują, nie potrzeba pracownika. Pracodawcy często bowiem w pierwszej kolejności szukają osób z polecenia, a dopiero potem zamieszczają ogłoszenie w Internecie.

Powiatowy Urząd Pracy w Łomży - kontakt

Szukając zatrudnienia, nie sposób pominąć wizyty w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży, który mieści się przy ul. Nowogrodzkiej 1. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, przy czym interesanci są obsługiwani między godziną 8:00 a 14:00. Rejestracja w urzędzie daje dostęp do większej ilości ofert pracy i zwiększa szansę na rychłe zatrudnienie. 

Zawsze też można odwiedzić stronę internetową instytucji, na której - oprócz ogłoszeń - znajdują się informacje o dostępnych szkoleniach i projektach realizowanych za pośrednictwem urzędu. Podnoszenie swoich kwalifikacji jest bowiem bardzo ważne, ponieważ może przyczynić się do szybszego znalezienia pracy. W przypadku pytań warto skontaktować się z pracownikiem urzędu pod numerem telefonu 86 215 80 10 lub wysłać maila na adres bilo@praca.gov.pl.

Dlaczego warto pracować i mieszkać w Łomży?

Wielość firm w Łomży sprawia, że większość osób - niezależnie od wieku - bez problemu znajduje w tym mieście zatrudnienie dostosowane do swoich potrzeb. Poza tym atrakcyjne położenie Łomży (na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski) przyciąga turystów, co nie tylko napędza rynek pracy, ale również czyni miasto interesującym punktem na mapie naszego kraju.

Łomża to miasto, które umożliwia pracę zarówno na podstawie umowy zlecenie, jak i umowy o pracę - na cały etat i w niepełnym wymiarze godzin. Rekrutacje często odbywają się online, a w niektórych zawodach można pracować zdalnie. Opcji jak widać jest naprawdę sporo, dlatego każdy może znaleźć w Łomży pracę skrojoną na miarę swoich oczekiwań.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE