Plac budowy sali sportowej przy SP5 w Łomży opustoszał. Co teraz?

i

Autor: fot. UM Łomża/Plac budowy sali sportowej przy SP5 w Łomży opustoszał. Co teraz?

Plac budowy sali sportowej przy SP5 w Łomży opustoszał. Co teraz?

2023-02-20 14:31

Wykonawca sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży zszedł z placu budowy. Władze miasta nie dogadały się z dotychczasowym wykonawcą w sprawie pieniędzy. Potrzebna jest teraz nowa firma, która dokończy inwestycję. Szczegóły w artykule.

Jest problem z kolejną inwestycją w Łomży. Wcześniej były problemy z rewitalizacją Starego Rynku w Łomży, teraz pojawiły się kolejne - tym razem na placu budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5.

Przypomnijmy, że budowa sali ruszyła w 2022 roku. Miasto w grudniu 2021 roku podpisało umowę na budowę hali z wyłonioną w przetargu firmą REMBUD z Przasnysza. Wartość inwestycji miała wynieść prawie 18 milionów złotych. W tym miesiącu wykonawca opuścił teren budowy. Dlaczego?

Nie doszło do porozumienia w sprawie pieniędzy.

Wojna w Ukrainie przerwała łańcuchy dostaw, spowodowała niedobór materiałów budowlanych i znaczący wzrost ich cen. Dlatego już w ubiegłym roku wykonawca domagał się od Miasta zwiększenia wartości zadania o 2,5 mln zł w przypadku zastosowania materiałów słabszej jakości lub 5 mln zł przy zrealizowaniu inwestycji z materiałów zgodnych z dokumentacją projektową i postępowaniem przetargowym, na co nie zezwalają przepisy ustawy prawo zamówień publicznych. Rozumiejąc zaistniałą sytuację, przedstawiciele Urzędu Miejskiego przedstawili propozycję wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorcy, zgodną z przepisami ustawy PZP i konkurencyjnością ofert. Zaowocowało to wówczas wznowieniem prac. Jednak w lutym br., pomimo wielokrotnych rozmów, wykonawca postanowił jednak zejść z placu budowy - tłumaczy Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.

Obecnie budynek sali znajduje się w stanie surowym otwartym. Zaawansowanie wykonanych prac szacuje się na około 33 procent, a ich wartość na niecałe 5 milionów złotych.

Najprawdopodobniej niebawem miasto zrobi ekspertyzę wykonanych robót i wtedy można będzie ogłosić kolejny przetarg na dokończenie budowy sali sportowej.

Przypomnijmy, że na budowę tej sali sportowej miasto dostało dofinansowania - ponad 3,9 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 1 mln zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (kolejny wniosek na kwotę 3,5 mln zł jest w trakcie oceny), 647 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 475 tys. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Ogłoszenie kolejnego przetargu nastąpi prawdopodobnie za kilka miesięcy, więc sala będzie gotowa znacznie później niż zapowiadano, być może latem 2024 roku. 

Dodajmy, że łomżyński samorząd będzie dochodził odszkodowania z tytułu zerwania umowy i niewykluczone, że na drodze sądowej.

Plac budowy sali sportowej przy SP5 w Łomży opustoszał. Co teraz?

i

Autor: fot. UM Łomża

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE