Maj miesiącem puchatych rudzielców

2020-05-19 23:54 mżet
Lis rudy
Autor: pixabay.com

... a to dlatego, że w Łomży właśnie trwa wiosenna akcja szczepienia lisów. Na miejscowe łąki, pola i lasy są zrzucane charakterystyczne przynęty z substancją weterynaryjną - kilkucentymetrowe, brunatne, stożkowate krążki. Gmina Łomża apeluje, żeby ich nie dotykać- szczepionkę z ludzkim zapachem lis będzie omijał.

Szczepienia lisów wolno żyjących prowadzone są na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny.

Zrzucane przynęty mają charakterystyczny kształt: to brunatne stożkowate krążki. Wewnątrz zawierają one blistry z płynną substancją weterynaryjną. Gmina Łomża apeluje, aby nie dotykać przynęt - te, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy.

Mimo, iż lisia szczepionka nie zawiera związków szkodliwych dla zwierząt domowych, władze gminy Łomża apelują do właścicieli psów i kotów o zachowanie szczególnej ostrożności przez najbliższe dni: koty należy trzymać w zamknięciu, a psy na smyczy.

Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza - informuje gmina Łomża.

Zrzut szczepionki potrwa do 23 maja.